Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie

Autor tematu
hurricane
Rhetor
Posty: 2791
Rejestracja: 28-09-2009, 10:58

Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: hurricane »

W związku z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego (pomijam tu wątki dyskusji - po co?, nie będzie pieniędzy, głupota, nierealne) planowana jest budowa nowej linii kolejowej nr 73 (przedłużenie istniejącej linii 73 Sitkówka-Nowiny - Busko-Zdrój) na odcinku Busko-Zdrój - Tarnów oraz przebudowa odcinków linii 96 na odcinku Tarnów - Nowy Sącz wraz z częściową zmianą przebiegu lub przebiegiem alternatywnym.

Co do linii nr 73 w skrócie:
- przygotowano 4 warianty przebiegu;
- 3 warianty przebiegają przez Żabno, 1 przez Dąbrowę Tarnowską - wszystkie przekraczają Wisłę w okolicy Nowego Korczyna
- w Tarnowie wszystkie warianty idą po śladzie "szczucinki" - aż do Łęgu Tarnowskiego, gdzie warianty nieco się rozchodzą.
- Szczucin pewnie zostanie zlikwidowany
Wniosek - przebudowa przetnie Tarnów na pół teraz w osi północ-południe, z uwagi, że linia będzie zapewne dwutorowa o sporym natężeniu ruchu należy się spodziewać, że nad ulicami Mroźną, Klikowską, Wyszyńskiego, Mościckiego i Kochanowskiego będzie prowadzona wiaduktami. Jak to jednak zaczną budować za kilka lat to będzie "zabawnie" mając na uwadze doświadczenia z przebudową obecnej linii kolejowej nr 91.

Co do linii 96 w skrócie:
- są 3 warianty, 1 z częściową zmianą przebiegu obecnej linii, 2 warianty to budowa zupełnie nowej linii.
- skupię się na wariancie 1, bo wariant 2 i 3 to science fiction z budową linii kolejowej od Pleśnej przez Zakliczyn, Gródek nad Dunajcem do Nowego Sącza
- wariant 1 zakłada ominięcie dwóch obecnych odcinków "kryniczanki" - Tuchowa?! od Pleśnej na wprost do Gromnika (ojoj będziemy budować tunele) oraz megawęzła kolejowego "Kogutowo" i pętli grybowskiej (znów będziemy budować tunele)
Wnioski: warianty 2 i 3 budowy nowej linii kolejowej z Tarnowa do Nowego Sącza to dla mnie science fiction patrząc na to, w jakim terenie będzie miała przebiegać - oczywiście da się, ale jakimi kosztami? Wariant 1 bardziej realny, ale ominięcia istniejących odcinków też technicznie będą wymagające i dlaczego omijamy dość gęsto zaludniony Tuchów i rejon Grybowa - nie mam pojęcia. Jeżeli chcieli ominąć pętlę grybowską to wystarczyłoby skorzystać z pierwotnych planów przebiegu linii Tarnów - Leluchów za czasów CK czyli przez dolinę Pławianki.

Przebiegi linii można zobaczyć na stronie konsultacje.cpk.pl

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: Goscinny »

nad ulicami Mroźną, Klikowską, Wyszyńskiego, Mościckiego i Kochanowskiego będzie prowadzona wiaduktami.
Rozczuliło mnie to :) 5-10 lat i zbudują.
I tak się po kolei :) zastanawiam jakby to miało wyglądać:

- Mroźna - przejście drogi nad torami jest tutaj najsensowniejszym rozwiązaniem
- Klikowska - czad :) zbudowane rondo, zaraz przy torach i odpalamy przebudowę :) Nie widzę możliwości przejścia nad torami bez zniszczenia sporego fragmentu nowej drogi i całego ronda. Wkopanie się pod ziemię też odpada - ten sam problem. Pozostaje tylko budowa wiaduktu. Ale... musiałby się zacząć sporo prze Klikowską, żeby osiągnąć odpowiednią wysokość.
- Wyszyńskiego - z powodu Klikowskiej pewnie najsensowniejszym rozwiązaniem jest dalsze przedłużenie wiaduktu. O ile potem można zejść do poziomu drogi przed Mościckiego :)
- Kochanowskiego - według mnie to żaden wiadukt. Po prostu zamknięcie dla samochodów tego przejazdu. Mamy nową, szeroką Rozwojową, którą da się dojechać. Trzeba by zrobić tam przejście (górą albo dołem) dla pieszych i już.

Ogólnie to koszty w samym Tarnowie są potężne, a z tyłu głowy mi siedzi, że pociąg szedłby "po ziemi" i kazano by przebudować Klikowską, Wyszyńskiego i Elektryczną. Więc luzik - kolejne kilka lat paraliżu miasta.

O ile to coś powstanie, bo plany i śliczne mapki to jedno, a ich realizacja, to drugie.

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2339
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: TomekMKM »

Goscinny pisze:
12-02-2020, 10:52
nad ulicami Mroźną, Klikowską, Wyszyńskiego, Mościckiego i Kochanowskiego będzie prowadzona wiaduktami.
(...)
- Kochanowskiego - według mnie to żaden wiadukt. Po prostu zamknięcie dla samochodów tego przejazdu. Mamy nową, szeroką Rozwojową, którą da się dojechać. Trzeba by zrobić tam przejście (górą albo dołem) dla pieszych i już.
(...)
A co z relacją Kochanowskiego-Rozwojowa? No chyba, że chcesz puścić towarzystwo przez ten śmieszny niski wiadukt na Kochanowskiego...

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: Goscinny »

Ten 'śmieszny' wiadukt to właśnie jest kawałek 'szczucinki' i gdyby ją remontowali, to miasto mogłoby :) przy okazji wynegocjować poszerzenie i podwyższenie tego wiaduktu. I już byłby normalny przejazd.
Po drugie - miasto miało w planach budowę drogi wzdłuż torów - od Krakowskiej do Warsztatowej, co spowodowałoby że ruch Kochanowskiego-Rozwojowa byłby minimalny, bo ta nowa droga byłaby równoległa do Kochanowskiego, ale z drugiej strony torów.


Ricardo
Archont
Posty: 645
Rejestracja: 09-10-2009, 15:30
Lokalizacja: Tarnów - Piaskówka Płn.

Re: Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: Ricardo »

Pytanie czy faktycznie będą się bawić w wiadukty, ogólnie raczej nie będzie to linia dużych prędkości a jedynie linia regionalna uzupełniająca obecną siatkę, z Vmax do 160 km/h (tak wynika z dokumentacji), a w takim ujęciu wiadukty nie są potrzebne do 160 km/h wystarczą rogatki... na E30 wiadukty robili ze względu na natężenie ruchu, tutaj raczej będzie ono znacznie mniejsze... porównywalne z kryniczanką



kato
Rhetor
Posty: 2693
Rejestracja: 24-08-2009, 11:27
Lokalizacja: Tarnów

Re: Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: kato »

Byłoby fajnie wsiąść do pociągu z rowerem, pokręcić się po Świętokrzyskiem i wrócić pociągiem bez nabijania niepotrzebnych kilometrów.
Nikt Panu nie da tyle, ile ja mogę obiecać (KMN)



bart11
Archont
Posty: 604
Rejestracja: 26-02-2013, 23:43

Re: Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: bart11 »

Goscinny pisze:
12-11-2020, 11:03
2027 albo 2040 :) Dodajmy do tego tempo prac PKP i może dzieci obecnie chodzące do podstawówki doczekają :)
To wyobraźmy sobie jak będzie wyglądał przejazd przez Tarnów - gdy znowu zostanie wyłączona Elektryczna-Czysta, Klikowska ze względu na budowę wiaduktów. Mając doświadczenia z Al. Tarnowskich lub Krakowskiej, to na 5-10 lat zostanie wyłączone pół miasta w tym cała strefa przemysłowa.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: Goscinny »

Tak szczerze mówiąc, to nie wyobrażam sobie wiaduktu na Klikowskiej bez całkowitego rozwalenia i przeniesienia ronda. No chyba, że zostawią tak, jak jest - z rogatkami.


bart11
Archont
Posty: 604
Rejestracja: 26-02-2013, 23:43

Re: Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: bart11 »

Goscinny pisze:
12-11-2020, 11:12
Tak szczerze mówiąc, to nie wyobrażam sobie wiaduktu na Klikowskiej bez całkowitego rozwalenia i przeniesienia ronda. No chyba, że zostawią tak, jak jest - z rogatkami.
Pytanie, czy warto demolować pół miasta na dekadę, aby Kato mógł się przejechać rowerem po świętokrzyskiem? Jeśli jest to dla niego krytyczne, to osobiście go tam zawiozę swoim samochodem, żebym tylko nie tracił dodatkowej godziny codziennie na dojazd do pracy.


kato
Rhetor
Posty: 2693
Rejestracja: 24-08-2009, 11:27
Lokalizacja: Tarnów

Re: Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: kato »

bart11 pisze:
12-11-2020, 11:17

Pytanie, czy warto demolować pół miasta na dekadę, aby Kato mógł się przejechać rowerem po świętokrzyskiem? Jeśli jest to dla niego krytyczne, to osobiście go tam zawiozę swoim samochodem, żebym tylko nie tracił dodatkowej godziny codziennie na dojazd do pracy.
Oj tam, oj tam... Tak się tylko rozmarzyłem.
Nikt Panu nie da tyle, ile ja mogę obiecać (KMN)

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: Goscinny »

Czy warto nie demolować pół miasta na dekadę, aby Bart11 mógł szybciej dojechać do pracy? Jeśli to dla niego krytyczne, to może zmienić pracę, żeby omijać korki. Jakie to proste :)

A osobiście nie wierzę w przebudowę tej linii, tak jak nie wierzę, że powstanie CPK.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: LordRuthwen »

Idea cpk zginie wraz z władzą, która przyjdzie po tej co jest obecnie, jeżeli następną będzie PO - bo przecież stanowiska trzeba obsadzić.
Lub zginie od razu jeśli władzę przejmie ktoś, kto będzie chciał naprawić to co zepsuli obecni i będzie likwidował to co niepotrzebne (to taka władza na raz, bo trzeba będzie podejmować niepopularne decyzje jak likwidacja 500+ lub uzależnienie jej od odprowadzania podatków, chwycenie za ryj górnictwa, ograniczenie administracji, rozliczenie poprzedników)... ależ się rozmarzyłem....


bart11
Archont
Posty: 604
Rejestracja: 26-02-2013, 23:43

Re: Planowane linie kolejowe związane z CPK: Tarnów - Busko-Zdrój i Tarnów - Nowy Sącz

Post autor: bart11 »

LordRuthwen pisze:
12-11-2020, 12:04
Idea cpk zginie wraz z władzą, która przyjdzie po tej co jest obecnie, jeżeli następną będzie PO - bo przecież stanowiska trzeba obsadzić.
Lub zginie od razu jeśli władzę przejmie ktoś, kto będzie chciał naprawić to co zepsuli obecni i będzie likwidował to co niepotrzebne (to taka władza na raz, bo trzeba będzie podejmować niepopularne decyzje jak likwidacja 500+ lub uzależnienie jej od odprowadzania podatków, chwycenie za ryj górnictwa, ograniczenie administracji, rozliczenie poprzedników)... ależ się rozmarzyłem....
No i jest to chyba jedyna opcja na przywrócenie tematu przebudowy DK73.

ODPOWIEDZ