Tarnów - Cmentarz wojskowy nr 202 tarnowskim "skwerkiem

Coś budują? Coś wyburzają? Masz jakieś własne pomysły (nawet futurystyczne)? Tutaj jest miejsce dla ciebie
Awatar użytkownika

Autor tematu
Guzio.zhp
Prytan
Posty: 120
Rejestracja: 01-07-2010, 20:36
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Guzio.zhp »

O fundamentach kościółka na św. Anny wiem i doszły mnie słuchy, że planowanych plant zamiast burku nie będzie, gdyż burek stoi na dawnych przykościelnym cmentarzu i lepiej jest nie rozgrzebywać historii
Tomasz Guziak

ZHP Hufiec Tarnów
1TWDH "Czarna Jedynka"
http://czarna1.prv.pl/



Cubaza
Rhetor
Posty: 3795
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Goscinny, Tutaj jest troszkę inaczej ;) Bo burku nie rozwalą żeby to odrestaurować/odbudować, a w tamtym miejscu jest trawa więc jest łatwiej to zmienić :P Takie jest moje zdanie i może Guzio.zhp o to chodziło ;)
Aczkolwiek to jest moje zdanie ;p


Eredhel
Archont
Posty: 548
Rejestracja: 15-09-2009, 20:50
Lokalizacja: z urodzenia Tarnowianin

Post autor: Eredhel »

Za tarnow.pl
Wt 20.07.2010 12:33

W bieżącym roku rozpoczną się prace przy odtworzeniu nie istniejącego dziś cmentarza wojennego nr 202, na którym spoczywają żołnierze I wojny światowej. Cmentarz zlokalizowany był przy dzisiejszej Alei Matki Bożej Fatimskiej.

W roku 2010 zaplanowano usunięcie płyt drogowych i elementów betonowych, wytyczenie i wykonanie alei głównej oraz wykonanie pomnika głównego na placu centralnym. Już w roku 2008 na zlecenie Gminy Miasta Tarnowa opracowana została dokumentacja historyczno – odtworzeniowa cmentarza. Pieniądze na ten cel przekazał Wojewoda Małopolski.

Cmentarz nr 202 składa się z trzech zespołów grobów wojennych zlokalizowanych na terenie starego cmentarza garnizonowego. Po wybuchu I wojny światowej, zaczęto na nim grzebać żołnierzy wszystkich walczących armii, stąd spoczywają w tym miejscu żołnierze armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Z dokumentacji archiwalnej wynika, że na cmentarzu tym znajdowały się 193 mogiły wyposażone w nagrobki z krzyżami żeliwnymi i tablice emaliowane oraz kamienny obelisk stanowiący pomnik główny. W sumie liczba pochowanych na cmentarzu osób wynosi 1 485, w tym 682 żołnierzy jest znanych z nazwiska. Daty śmierci pochowanych zawierają się w przedziale od początku wojny do 25 maja 1915 roku.
Pierwsze zniszczenia na cmentarzu miały miejsce w okresie II wojny światowej. Zniszczono wówczas bramę cmentarną, pomnik, zniszczono i usunięto cześć nagrobków, a na terenie cmentarza wykonano gniazda karabinów i stanowiska artylerii.

Dalsza dewastacja, po roku 1945, spowodowana była brakiem stałej opieki nad cmentarzem. Z chwilą uzyskania decyzji o jego zamknięciu usunięto z tego terenu wszystkie pozostałości związane z wyposażeniem - resztki ogrodzenia, pomników, krzyży i tablic nagrobnych.
W 2009 opracowania została dokumentacja techniczna odtworzenia. Środki na ten cel, blisko 20 tysięcy złotych, pozyskano od Wojewody Małopolskiego. Było to możliwe dzięki zabiegom Prezydenta Ryszarda Ścigały.

Koszt prac rekonstrukcyjnych będzie bardzo duży, dlatego realizacja zadania odbędzie się etapami, w miarę posiadania środków finansowych. Prace rekonstrukcyjne powinny obejmować odtworzenie granic cmentarza, wytyczenie alej oraz placu pomnikowego, wytyczenie mogił w poszczególnych kwaterach, odtworzenie cokołów nagrobków, wytyczenie i ustawienie nagrobków na mogiłach, montaż krzyży i tablic nagrobnych, odtworzenie pomnika głównego i bramy cmentarnej. Ostatnie planowane działania to umieszczenie tablicy informacyjnej i uporządkowanie zieleni.

Opiekę nad zapomnianym tarnowskim cmentarzem wojennym zadeklarowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23, Gimnazjum nr 8 i XIX Liceum Ogólnokształcącego. Już w kwietniu uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście zapalili światła pamięci na terenie dawnego cmentarza. Akcja nie miała charakteru jednorazowego. Społeczność szkolna planuje zadbać o ten cmentarz, by zaistniał znowu w świadomości ludzi.
[center]"We're the lucky ones. Don't forget that"
[/center]


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Podobny artykuł na gazeta.pl (w głównym oknie )
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,35798, ... towej.html

Znaczy jest dobrze...

Awatar użytkownika

Autor tematu
Guzio.zhp
Prytan
Posty: 120
Rejestracja: 01-07-2010, 20:36
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Guzio.zhp »

Goscinny pisze:czyli sprzedaż jarzyn - OK, ławeczki - ŹLE?
???
chyba nie zrozumiałeś

chodzi o to, że niektórzy z władz miasta twierdzą, że lepiej nie tykać się tego miejsca bo jak natrafią przy wykopach na jakieś szczątki i rozejdzie się o tym w mieście to jeszcze będą musieli nie daj boże ekshumować cmentarz a to będzie zbyt kosztowne.
Dlatego twierdzą, że lepiej tak pozostawić tym miejscem jakim jest.

Wcale nie uważam że ławeczki w tym miejscu są ok a jarzynki be :P

proszę insynuacje pozostawić na boku bo nie są adekwatne
Tomasz Guziak

ZHP Hufiec Tarnów
1TWDH "Czarna Jedynka"
http://czarna1.prv.pl/


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

o pracach na terenie cmentarza wojennego nr 202 już wiadomo, teraz drugi cmentarz -->
ogłoszony przetarg dotyczy prac remontowych, konserwatorskich
i rekonstrukcyjnych na Cmentarzu Wojennym nr 200 w Tarnowie przy ul. Chyszowskiej –> wykonanie nagrobków zbiorowych żołnierzy Wojska Polskiego z lat 1918-1920 oraz odtworzenie historycznego układu mogił i nagrobków w obrębie kwatery północno - zachodniej.

Zakres prac obejmuje w szczególności:
1.1. Renowację wnętrza cmentarza w tym:
- wykonanie 2 szt. replik nagrobków zbiorowych żołnierzy Wojska Polskiego
z lat 1918 – 1920 w kwaterze południowo-zachodniej,
- wykonanie 1 szt. repliki nagrobka zbiorowego żołnierzy Wojska Polskiego
z lat 1918 – 1920 w kwaterze południowo- wschodniej,
- wykonanie i montaż na nagrobkach zbiorowych, żeliwnych tablic nagrobnych .
1.2. Odtworzenie historycznego układu 22 sztuk nagrobków: 587i 588; 589 i 590;
591 i 592: 593 i 594; 595 i 596; 597 i 598; 599 i 560; 601 i 602; 603 i 604;
605 i 606; 609; 610; 611; 612; 613; 614; 615; 616; 617; 618; 619; 620
w kwaterze północno – zachodniej w tym:
- przestawienie i remont nagrobków,
- uzupełnienie brakujących nagrobków – 4szt. (nagrobki nowe),
- wykonanie, uzupełnienie i konserwacja krzyży,
- wykonanie i montaż tablic nagrobnych.


termin realizacji - do 20.10.2010 r.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Guzio.zhp
Prytan
Posty: 120
Rejestracja: 01-07-2010, 20:36
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: Guzio.zhp »

Dorota1975 pisze:termin realizacji - do 20.10.2010 r.
a ja zostanę papieżem ;) Jak sam Prezydent RŚ mówił na spotkaniu, że sprawa cmentarza 202 nie jest do końca rozstrzygnięta, gdyż brakuje pieniędzy na wykonanie zaplanowanych tam prac. A przypominam, że UM ogłosił realizację prac na październik 2010r. Więc skoro brakuje pieniędzy na odtworzenie cmentarza nr 202 i niemożność pozyskania na ten cel środków z zewnątrz (o czym mówił RŚ), to skąd niby mają one być na realizacje wymienionych prac na cmentarzu 200???
he ?
Zapewne z BIP-u wzięłaś te info tak samo jak w przypadku cmentarza 202, co okazało się mylne. Tak wtedy pisałem, że miasto nie wykona na cmentarzu 202 żadnych prac i mamy dowody w słowach Prezydenta - przynajmniej jak na razie a co dalej to czas pokaże. Jednak ku wielkiemu Twemu oburzeniu potwierdziły się moje obawy, że informacje z BIP-U odnośnie cmentarza 202 nie są realne a jedynie dla zaspokojenia opinii publicznej
Tomasz Guziak

ZHP Hufiec Tarnów
1TWDH "Czarna Jedynka"
http://czarna1.prv.pl/


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Post autor: Dorota1975 »

nie mam zwyczaju wydawać wyroków w trakcie trwania sprawy....; ogłoszono przetargi, zobaczymy co będzie dalej.


sbs
Prytan
Posty: 182
Rejestracja: 23-11-2010, 00:07

Post autor: sbs »

miałem zakładać osobny temat ale na szczęście zauważyłem istniejący , renowacja cmentarza wojskowego numer 202 stanęła w miejscu , powstał monument , ułożono krawężniki oraz wysypano kruszywo , jednak nie nadaje się ono do przejścia , ostro zakończone kamienie, należałoby to dokończyć , dziś będąc na spacerze w tej części Tarnowa przechodziłem przez ów cmentarz i już komuś monument przeszkadzał i zostały rozbite piaskowce którymi był obłożony?
może chociaż jeden z wypowiadających się tutaj radnych zainteresował się tą sprawą?
wielokrotnie oburzamy się że polskie cmentarze są dewastowane poza granicami naszego kraju a nie potrafimy uszanować czci innych .
oczywiście są postawione tablice informacyjne o cmentarzu oraz zakazujące wyprowadzania zwierząt ale bezskutecznie , starsze panie nadal tam spacerują ze swoimi zwierzętami , jedna z drugą dostałaby mandat , to by sie nauczyła czytać ze zrozumieniem.
w razie w jeśli ktoś byłby zainteresowany pomocą w tej sprawie to zapraszam a priv.


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

eden z wypowiadających się tutaj radnych
Wybierz sobie jednego. Tylu ich tutaj jest...


sbs
Prytan
Posty: 182
Rejestracja: 23-11-2010, 00:07

Post autor: sbs »

Keleos pisze:
eden z wypowiadających się tutaj radnych
Wybierz sobie jednego. Tylu ich tutaj jest...
pajacuj dalej.


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

To nie ja piszę o 'wypowiadających się radnych'. Wymień mi ich. Podaj nazwiska udzielających się na tym forum radnych. Pajaca zachowaj sobie dla kolegów, ja Twoim nie jestem.


sbs
Prytan
Posty: 182
Rejestracja: 23-11-2010, 00:07

Post autor: sbs »

Keleos pisze:To nie ja piszę o 'wypowiadających się radnych'. Wymień mi ich. Podaj nazwiska udzielających się na tym forum radnych. Pajaca zachowaj sobie dla kolegów, ja Twoim nie jestem.
agresja rodzi agresje :)
oj Mariuszku szlifuj angielski i nie pajacuj .


Jakub Kwaśny
Rhetor
Posty: 3056
Rejestracja: 24-08-2009, 17:06
Lokalizacja: Tarnów - Lwowska
Kontakt:

Post autor: Jakub Kwaśny »

Nie sprzeczajcie się o mnie ;-)

Ps. Wniosek jutro zostanie przekazany do Prezydenta :) drogą oficjalną.
http://www.kubakwasny.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
ponad > 22000 ml A Rh +, a TY?

ODPOWIEDZ