Mirek Słomski - "DZIWOCJONALIA"

Dzieje się coś ciekawego w mieście? Jakiś koncert, wystawa - może Clooney przyjechał do miasta? Przeczytałeś dobra książkę, może film niezły widziałeś? Napisz o tym!
ODPOWIEDZ

Autor tematu
Aspiranci
Obywatel
Posty: 68
Rejestracja: 16-01-2013, 14:32
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Mirek Słomski - "DZIWOCJONALIA"

Post autor: Aspiranci »

Obrazek
Co łączy te trzy przedmioty znalezione w rodzinnym domu moich dziadków?
Jakie to ma dla mnie znaczenie i czy w ogóle ma...

Mieszkam na Śląsku, miejsce mojej kolejnej wystawy to Tarnów.
To nowe miejsce, nie znam go. Mógłbym powiedzieć: - Jestem tu obcy.
Czy tak jest naprawdę?
Tarnów mojego dzieciństwa, wyjazdy do dziadków do Żurowej.
Dworzec kolejowy, przystanek PKS. Tam... dziwna konstrukcja z witrażowymi błyskotkami.
Kiedyś się dowiem: sztuka współczesna. Kiedyś, gdy rzeźby już nie będzie.
Bar mleczny, pyszne kakao, twarożek.
Autobus rusza, jedzie wzdłuż cmentarnego muru, mam mdłości.
Tuchów. Boję się samolotu, który stoi na rynku. Przecież tam musi siedzieć zestrzelony pilot.
Siedzi tam już od czasów wojny, patrzy na mnie, wystartuje...

Żurowa, krowie placki, odgłos tartaków. Wieś.
Dzieciństwo. Podróż w nieznane. Oswajanie świata.
Kim jestem? Kim byłem?

OBIEKTARIUM to stale powiększający się zbiór “kontenerów znaczeń”
- obiektów, które tworzę by dotknąć jakiejś egzystencjalnej zagadki. To moje “sudoku”.
Każdy dzień, spotkanie, przeżycie stawia nowe pytania i domaga się wyjaśnień, interpretacji,
syntez, podsumowań... Jak równanie, które czeka na rozwiązanie.
Tak powstają nowe obiekty a ich realność staje się inspiracją do kolejnych działań.

Czym jest czas i moja w nim obecność?
Czy nasze współistnienie to jedynie teatr absurdu czy przejaw wyższej, absolutnej harmonii?
Czy cud jest do pogodzenia z naukowym faktem i czy można wyznaczyć granicę pomiędzy nimi?

Czy ślady naszej Obecności mają wymiar sacrum - czy to pełne wiary DEWOCJONALIA czy...
DZIWOCJONALIA - pozostałości egzystencji niezrozumianej, tragicznej, śmiesznej choć nie mniej godnej?

Mógłbym do każdego z obiektów dołączyć instrukcję obsługi, notatkę: “Co autor miał na myśli”.
Może jednak lepiej zostawić Państwu swobodę interpretacji... To Wasza wystawa, dla Was!

C-PHONE jako obiekt powstał specjalnie na ekspozycję, która miała miejsce w Oczyszczalni Ścieków.
Tak, właśnie tam! Oczyszczalnia, czyściec. PURGATORIUM - kraina grzesznej wolności.
I kolejne pytania. Jakie znaczenie dla człowieka współczesnego ma tradycyjne 10 przykazań?
Czy moralność ma jeszcze sens skoro wątpimy w istnienie Boga? Co jest ważne i w jaki sposób
nas warunkuje? Skoro piekła nie ma to pewnie i nieba. A czyściec? Kozetka psychoterapeuty?

Na każde z pytań, każdy z nas musi sobie odpowiedzieć sam.
Ale warto pytać, rozmawiać, spierać się, dochodzić prawdy.

Czy uda nam się przekonać samych siebie, że nie jesteśmy OBCYMI?
Że ten Świat to NASZ ŚWIAT?

Zapraszam do odwiedzenia moich stron internetowych gdzie prezentuję
aktualności z pracy nad OBIEKTARIUM oraz portfolio graficzne i projektowe.

Mirosław Słomski | dyplom z grafiki warsztatowej na ASP we Wrocławiu w 1999 r. Od 2003 r. w ZPAP (Gliwice/Zabrze). Twórca M-13 Studio, współzałożyciel grupy Sześciopalczaści.
https://www.facebook.com/obiektarium" onclick="window.open(this.href);return false;

ODPOWIEDZ