Sprzęt komp do reg., bezpł. zajęć internetowych dla osób 50+

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Też jestem tego zdania co imlazy.
Mam jeszcze jedną wątpliwość:
Marcin Zaród pisze:Kwota projektu przewiduje WYŁĄCZNIE zakup sprzętu - same zajęcia są bezpłatne zarówno dla wszystkich uczestników - osób 50+ - jak i dla miasta czy szkoły.
Zdajesz sobie mam nadzieję sprawę, że system operacyjny, jaki by nie był, sprzętem nie jest?


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Cubaza pisze:Na Androida jest tak samo dużo apek edukacyjnych.
Cubaza, tu nie chodzi o ilość, tu chodzi o jakość, niezawodność i efektywność. Lepsze 2 świetne niż tysiąc badziewi, z których wyłowienie perełek jest brodzeniem w błocie. Krótki sprawdzian - powiedz jakich appsów regularnie używasz do nauki na Androidzie? Bo ja przez 6 mcy intensywnego szukania nie znalazłem nic, co by było dobrą jakością za wydane pieniądze, na ipadzie po 3 dniach miałem zbiór kilkunastu apsów, z których od paru miesięcy korzystam regularnie (Nasa Spacecraft 3D, ta tutaj https://itunes.apple.com/us/app/learn-e ... 23456?mt=8, Paris Saga, Londinium, itd itd)
imlazy pisze: Tablet ? Do pracy nie jest wygodny. To nadal TYLKO gadżet. Uzywanie tego jako podstawowe narzędzie pracy jest niewygodne.
Przytoczę po raz kolejny to, co i sam zacytowałeś, a co rozwieje Twoje wątpliwości:
Marcin Zaród pisze:Pamiętajcie, że najważniejsza część projektu to komputery, ale nie możemy liczyć na zdobycie promocji dla Tarnowa jeśli będziemy tylko GONILI to, co robią inni, a nie zaczniemy INNOWACYJNIE wykorzystywać dostępnych rzeczy - jak na przykład tabletów.
Więc pytam skąd to słowo "podstawowe narzędzie pracy" w Twojej wypowiedzi. Zakładam, że czytamy uważnie wzajemnie wcześniejsze swoje wypowiedzi?

Po drugie, a propos "gadżetu" - to, jak postrzegamy dane urządzenie, wynika z tego, jak bardzo jesteśmy świadomi (albo nieświadomi) możliwości jego wykorzystania. Z powyższej dyskusji wynika, że nie tylko osobom 50+ takie uświadomienie się przyda, ale to dobrze, bo w ten sposób właśnie realizujemy kolejny cel, czyli przez samą dyskusję "otwieramy" głowy na pewne rzeczy.

Przytoczę analogię - ktoś mógłby powiedzieć, że nóż to tylko kawałek metalu osadzony w drewnianej rączce, bandyta może nim kogoś zranić, ale rzeźbiarz weźmie i zrobi za jego pomocą dzieło sztuki. Dlaczego? Bo on po prostu wie, że się da, i że można, i potrafi to zrobić. Podobnie z nami - wiemy, że się da, wiemy, że można, i potrafimy to zrobić. Trochę zaufania. Ja temu rzeźbiarzowi bym zaufał, a Wy? (do tej pory mi zaufało m.in Google Polska, dla których pisałem materiał edukacyjny o ich serwisach, Stowarzyszenie Miasta w Internecie, z którym robiliśmy wspólny projekt Urodziny Wikipedii oraz "Niekonferencję" w marcu 2012, oraz zaufał Siemens przy swoich szkoleniach z obsługi tomografu komputerowego - byli zadowoleni. Zaufało też już ponad 40 osób w wieku 50+, którzy od zeszłego roku mają z nami regularnie zajęcia - kiedyś zacytuję niektóre ich komentarze.)
imlazy pisze:- brak klawiatury i trzeba ciapać paluchami po ekranie - oczywiście można rzucić argument o podpinanej klawiaturze - no ale to już chyba jest i nazywa się notebook, prawda ?
Pisałem już, dla osób 50+ to "ciupanie" to zaleta, a nie wada. (myszka im często odjeżdża jak chcą kliknać.
imlazy pisze: - znajdź kogoś poważnego kto pracuje na tablecie i bawi się na nich w składanie filmów ? obróbke grafiki czy takie tam ?
Błagam, imlazy, to są zajęcia dla casualowych użytkowników, a nie dla właścicieli studiów telewizyjnych, a do zwykłych filmów w świetnej HD tablety spokojnie wystarczą.
LordRuthwen pisze:Mam jeszcze jedną wątpliwość:
Marcin Zaród pisze:Kwota projektu przewiduje WYŁĄCZNIE zakup sprzętu - same zajęcia są bezpłatne zarówno dla wszystkich uczestników - osób 50+ - jak i dla miasta czy szkoły.
Zdajesz sobie mam nadzieję sprawę, że system operacyjny, jaki by nie był, sprzętem nie jest?
Przepraszam, pisałem skrótem myślowym (wszak w samym budżecie, który udostępniłem wyraźnie widać, że jest uwzględniony i system operacyjny, i oprogramowanie). Chodziło o podkreślenie, że pieniądze, o które prosimy, nie idą dla żadnej konkretnej osoby za jej pracę, tylko w 100% na sprzęt (i oprogramowanie) potrzebne do prowadzenia zajęć.

Co do sprzętu, NEXUS 10 brzmi ciekawie i jest do rozważenia.

Mała uwaga - problem z wszystkimi dotychczasowymi projektami dotyczącymi informatyzacji kraju (niestety niewypałami) polegał na tym, że cała para szła w dyskusję nad sprzętem, a nie nad tym JAK I CO ZROBIĆ (choćby informatyzacja ZUSu czy Cyfrowa Szkoła). My chcemy, żeby sprzęt był "przezroczysty", czyli nie uczymy obsługiwać tablet, laptop czy komputer, ale uczymy:

a) znajdować informacje na necie
b) oglądać wiadomości czy krótkie filmiki w Youtube
c) komunikować się ze znajomymi mailem, Skypem czy Google Hangoutem
d) zgrywać zdjęcia do komputera, edytować je i udostępniać na przykład w galeriach Picassy czy Google+.
e) sprawdzać na necie oferty kin, teatrów, czy porównywać ceny produktów
f) kupować na serwisach aukcyjnych czy przez sklepy internetowe
g) uświadamiamy o możliwościach związanych z bankowością internetową
h) pokazujemy lokalne media (telewizje, portale, nasze forum)
i) podróżujemy wirtualnie z uczestnikami po Jerozolimie, Rzymie czy Florencji, korzystając z Google Mapy i StreetView albo Panoram 360 stopni

A na czym to się zrobi, to już problem drugorzędny. I tak powinno być.

Po raz kolejny zapraszam w tę sobotę na 10.30 do TVP 1, gdzie przez 15 minut (część materiału z Tarnowa z naszych działań) będziemy wyjaśniali, co można zrobić z komputerem w edukacji. Ale najważniejsze, żebyście przekazali o tym programie telewizyjnym Waszym dziadkom, rodzicom i rodzinie w wieku 50+! Odcinki co tydzień aż do końca maja.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Marcinie, with all due respect dla Twojej osoby i wkładu w zmiany na lepsze w tym mieście nadal uważam, że tablet i próba ożenku tabletu i ludzi 50+ jest co najwyżej niegroźną ( choć dosyć drogą ) fanaberią.
Po drugie, a propos "gadżetu" - to, jak postrzegamy dane urządzenie, wynika z tego, jak bardzo jesteśmy świadomi (albo nieświadomi) możliwości jego wykorzystania. Z powyższej dyskusji wynika, że nie tylko osobom 50+ takie uświadomienie się przyda, ale to dobrze, bo w ten sposób właśnie realizujemy kolejny cel, czyli przez samą dyskusję "otwieramy" głowy na pewne rzeczy.
Ciężko nie zauważyć, że jesteś bardzo ZA nowinkami i ogólnie trendy i cool. Jestem za.
Ale zauważyłem tez, że dajesz się ponieść tak bzdurnym akcjom jak głosowania
via
Facebook czy inny portal. Baaa.. stwierdzasz, że to tylko zabawa a jednak dosyć ostro agitujesz ( tak, chodzi o zabawę z głosowaniem na przedszkola ).
Dla mnie jest to po prostu głupie:
- nie jest racjonalne
- nie jest to miarodajne
- jest po prostu pustą rozrywką, bez mała jak puste kalorie.
Brakuje mi trochę w tym wszystkim takiego zdroworozsądkowego dystansu do sporej ilości 'papki' jaką karmią nas tu i tam.
W skrócie: technika i nowinki = TAK, ale nie łykajmy wszystkiego i nie szukajmy na siłe zastosowań do każdego gadżetu jaki wyszedł.

Wracając do tabletów:
Skoro nie "podstawowe narzędzie pracy" to wracamy z pytaniem - w takim razie co ?
Zabawka ? Dosyć droga.

Dla osób 50+ ( np. mój tata ) ciupanie jest ble i po ogarnięciu myszki stwierdził, że jest wygodniejsze mimo, że pierwszy kontakt z tabletem był ok. Po jakimś tam czasie namawiania go do tabletu stwierdził że:
- czytanie gazet może i tak, ale nie na dłuższą metę
- oglądanie zdjęć ?? nawet to nie
- oglądanie filmów to tylko w samolocie, bo w samochodzie się zajmuje jazdą bądź rozmową
- wszelkie prace jakie robi w sieci wygodniej robi się mimo wszystko przy pomocy klawiatury i myszki,
Błagam, imlazy, to są zajęcia dla casualowych użytkowników, a nie dla właścicieli studiów telewizyjnych, a do zwykłych filmów w świetnej HD tablety spokojnie wystarczą.
?
świetny film HD nagrywam telefonem za 350 zł.
Widzę, że na siłe szukasz zastosowania do tabletu :)

Nie chcę aby moje posty brzmiały jak 'bombardowanie' całkiem dobrego pomysłu, ale tablety nadal mnie nie przekonują i nawet w mediach zauważyłem, że jedyne do czego są stosowane to pokazywanie wycinków z gazet, zdjęć i materiałów reporterskich nakręconych przez panów/panie z Uwaga TV czy Interwencja Polsatu.
Im Lazy and I like it


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Powtórzę przypowieść o nożu... Drugie primo, może mniej ważne, ale jednak - Mamy pomysł na promocję Tarnowa przez innowacyjność, zwykłe komputery tego nie zapewnią. O reszcie zastosowań wspominałem.

Co do głosowań. Głosowania to zabawa. Jak się bawiliśmy wspólnie na forum głosując na tarnowski rynek, czy na Tarnów w Monopolu, to było ok, a teraz jest fuj?


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Marcin Zaród pisze:Powtórzę przypowieść o nożu... Drugie primo, może mniej ważne, ale jednak - Mamy pomysł na promocję Tarnowa przez innowacyjność, zwykłe komputery tego nie zapewnią. O reszcie zastosowań wspominałem.

Co do głosowań. Głosowania to zabawa. Jak się bawiliśmy wspólnie na forum głosując na tarnowski rynek, czy na Tarnów w Monopolu, to było ok, a teraz jest fuj?
;) kto sie bawił to się bawił.

Tarnów w Monopolu był czym innym niż które przedszkole najlepsze. Tarnów w Monopolu był na zasadzie jak dużo osób go chce. A przedszkole czy lepsze czy gorsze to już chyba inna para kaloszy ;)

Co do pomysłu na promocję - chyba ubieganie się o budżet i poparcie pomysłu to najlepszy czas na to aby zdradzić taki pomysł.
Im Lazy and I like it


Cubaza
Rhetor
Posty: 3776
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Marcin Zaród pisze:Cubaza, tu nie chodzi o ilość, tu chodzi o jakość, niezawodność i efektywność. Lepsze 2 świetne niż tysiąc badziewi, z których wyłowienie perełek jest brodzeniem w błocie. Krótki sprawdzian - powiedz jakich appsów regularnie używasz do nauki na Androidzie? Bo ja przez 6 mcy intensywnego szukania nie znalazłem nic, co by było dobrą jakością za wydane pieniądze, na ipadzie po 3 dniach miałem zbiór kilkunastu apsów, z których od paru miesięcy korzystam regularnie (Nasa Spacecraft 3D, ta tutaj https://itunes.apple.com/us/app/learn-e ... 23456?mt=8, Paris Saga, Londinium, itd itd)
Już Ci napisałem coś odnośnie niezawodności, jakości i tak dalej. Trzeba tylko poszukać. Nie używam apek edukacyjnych bo na teraźniejszą chwilę mi nie jest to potrzebne. Jak mi nie jest to potrzebne to po co mam używać i szukać ? Tak samo ja mogę Ciebie zapytać. Jakich apek dla developerów używasz ? Bo mi znalezienie kilku na w app store zajęło więcej niż znalezienie takiej samej ilości i jakości w play store.
Wszystko zależy od tego co kto potrzebuje.
Jednak jestem pewny, że około 80% apek jest możliwych do znalezienia w obu sklepach. Czasem trzeba poszukać zamiennika.


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Cubaza - i na tym polega różnica między nami - ja jestem specjalistą od appek adukacyjnych i kreatywnego zastosowania appek produktywnych, a ty od deweloperskich.

Róbmy zatem każdy z nas to, na czym się zna. Seniorom i uczniom bardziej przydają się apki edukacyjne i produktywne (a nie deweloperskie), a tak naprawdę to nie same apki, ale to CO można dzięki nim zrobić... Technologia ma znaczenie drugorzędne, ma być "przezroczysta".

Przy okazji, właśnie wróciłem z całodniowej konferencji w Krakowie z cyklu Apple Leadership Tour, gdzie spotkałem się między innymi z polską szefową Apple Education. Przedstawiłem jej nasz projekt i nie ukrywam, że była bardzo zaciekawiona.

Prawdopodobnie byłby to PIERWSZY PROJEKT W POLSCE, w którym na taką salę i w tego rodzaju zajęciach ipada wykorzystywaliby uczestnicy w wieku 50+. Co za tym idzie chyba nie trzeba wspominać jeśli chodzi o promocję Tarnowa. 2-3 lata temu w polskich szkołach w Nowym Tomyślu i Szczecinie zaczęli używać ipadów dla uczniów i teraz te dwa miejsca w Polsce są "mekką" wszelkiego rodzaju edukacyjnych konferencji ogólnopolskich związanych z nowoczesnymi technologiami. W Tarnowie mamy plany stworzenia Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej właśnie dla osób 50+ (list intencyjny podpisali we wrześniu Prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie i Prezydent Ścigała), więc ten nasz projekt latarniczy dobrze wpisuje się w większe plany promocji miasta.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Marcin Zaród pisze: Przedstawiłem jej nasz projekt i nie ukrywam, że była bardzo zaciekawiona.
Jak ja bym widział możliwość sprzedania swojego produktu też bym był zainteresowany. :) Co innego, jakby powiedziała: "super projekt - przekażemy bezpłatnie 50 iPadów".
Kiedyś i Tarnów był postrzegany jako takie centrum nowoczesności, ale skończył rządzenie Ciepiela i konferencja musiała się wynieść z Tarnowa.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Marcin Zaród pisze: Przy okazji, właśnie wróciłem z całodniowej konferencji w Krakowie z cyklu Apple Leadership Tour, gdzie spotkałem się między innymi z polską szefową Apple Education. Przedstawiłem jej nasz projekt i nie ukrywam, że była bardzo zaciekawiona.

Prawdopodobnie byłby to PIERWSZY PROJEKT W POLSCE, w którym na taką salę i w tego rodzaju zajęciach ipada wykorzystywaliby uczestnicy w wieku 50+. Co za tym idzie chyba nie trzeba wspominać jeśli chodzi o promocję Tarnowa. 2-3 lata temu w polskich szkołach w Nowym Tomyślu i Szczecinie zaczęli używać ipadów dla uczniów i teraz te dwa miejsca w Polsce są "mekką" wszelkiego rodzaju edukacyjnych konferencji ogólnopolskich związanych z nowoczesnymi technologiami. W Tarnowie mamy plany stworzenia Centrum Edukacji i Kreacji Cyfrowej właśnie dla osób 50+ (list intencyjny podpisali we wrześniu Prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie i Prezydent Ścigała), więc ten nasz projekt latarniczy dobrze wpisuje się w większe plany promocji miasta.
:) I kwestia iPadów jest wyjaśniona.
Nie jestem zwolennikiem czy przeciwnikiem konkretnej firmy. Za to jestem wielkim przeciwnikiem osób ślepo zapatrzonych w jednym kierunku ;)
Bardzo ale to bardzo ciężko byłoby mi uwierzyć, że nie jesteś zorientowany na sprzęt Apple.

Apple czasami postrzegany jest jak nowa 'i' wersja AmWay'a.

No ale może to ja jestem uprzedzony.
Im Lazy and I like it


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Imlazy, trafiłeś w sedno - chyba jesteś uprzedzony. Usilnie próbujesz człowieka zaszufladkować, choć mało o mnie wiesz i nie znasz dobrze osobiście. Doniesienia prasowe, parę zdań napisanych na necie i informacje od osób trzecich nie wystarczą do rzetelnego oceniania człowieka.

Wolałbym żebyśmy dyskutowali o samym projekcie, a nie tkwili w dyskusji o technologii, która tak naprawdę w całym projekcie latarniczym czy innowacyjnej szkole ma (powinna mieć w każdym razie) znaczenie drugorzędne - ważny jest pomysł na to, CO Z TYM ROBIĆ. O tym mogę dyskutować całymi dniami.

Dla wyjaśnienia sytuacji - Przez niemal rok, od kwietnia 2012 r. zdobywałem intensywnie info o Androidzie i pracowałem na androidowych aplikacjach, próbując je wykorzystać w edukacji. Kilka fajnych pomysłów się zrodziło, ale było też wiele ograniczeń.

(I to nie były rozmowy z kolesiami zza rogu, ale mocne dyskusje z ludźmi, którzy w wykorzystaniu technologii w edukacji są najlepsi w Polsce - np. Marcin Polak czy Lechosław Chojnacki - wygugluj sobie). Podobnie, tu zdjęcie z Google Campusu w Londynie, zrobione podczas latarniczej wizyty studyjnej w Anglii, w czasie której rozmawialiśmy od jednymi z najlepszych europejskich fachowców od aplikacji Google w edukacji - Obrazek

Oczywiście do ponad 10 lat w szkole używam TYLKO Peceta czy laptopa na windowsie. W 2003 roku także 2 tygodnia szkolenia w Anglii z wykorzystania praktycznie microsoftowych aplikacji.

Żeby mieć pełny obraz sytuacji, a nie tylko powtarzać utarte slogany, bodaj 15 stycznia kupiłem ipada mini (2 miechy temu, więc Twoje teksty o zaślepieniu są jakąś hiperbolą - nie jesteś w stanie zaakceptować tego, że człowiek, który się zna na tym, co robi, podejmuje przemyślaną decyzję, na której poparcie ma dziesiątki argumentów).

Co do samej konferencji Apple Leadership Tour - Jak coś planuję, to robię wszystko, żeby zdobyć max informacji o tej rzeczy. Po to człowiek jeździ na konferencje. Ty jeździsz w innych celach? Ty byś coś wybrał, a potem siedział z założonymi rękami, nie starając się do ostatniego momentu zdobyć jak najwięcej danych, wiedzy i umiejętności?

Podobnie byłem w styczniu w Warszawie w Agorze na konferencji o e-podręcznikach, czy w maju na konferencji latarniczej z ministrem Bonim w BUWie oraz w Agorze na konfie o Cyfrowej Szkole. W moim zawodzie bycie na bieżąco z pewnymi rzeczami jest obowiązkiem, zwłaszcza jeśli chce się nieść "kaganek innowacji*" dla innych nauczycieli, a ja właśnie w ramach Tarnowskiej Inicjatywy Oświatowej e-ducatio to robię (przy okazji zapraszam anglistów na prowadzone przeze mnie warsztaty w piątek 22 marca na 15.30 do OCDNu na Nowym Świecie.)

* przez innowację w edukacji rozumiem niekoniecznie nowe technologie, ale raczej nowy sposób myślenia o uczeniu i wspierania kreatywności wśród uczniów - czyli dwie rzeczy, których w obecnej polskiej szkole cholernie brakuje.
Goscinny pisze:Kiedyś i Tarnów był postrzegany jako takie centrum nowoczesności, ale skończył rządzenie Ciepiela i konferencja musiała się wynieść z Tarnowa.
To może warto by było, żeby drugiej takiej okazji już nie zawalić tarnowskim myśleniem...


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Marcin Zaród pisze:Imlazy, trafiłeś w sedno - chyba jesteś uprzedzony. Usilnie próbujesz człowieka zaszufladkować, choć mało o mnie wiesz i nie znasz dobrze osobiście. Doniesienia prasowe, parę zdań napisanych na necie i informacje od osób trzecich nie wystarczą do rzetelnego oceniania człowieka.

Wolałbym żebyśmy dyskutowali o samym projekcie, a nie tkwili w dyskusji o technologii, która tak naprawdę w całym projekcie latarniczym czy innowacyjnej szkole ma (powinna mieć w każdym razie) znaczenie drugorzędne - ważny jest pomysł na to, CO Z TYM ROBIĆ. O tym mogę dyskutować całymi dniami.

Dla wyjaśnienia sytuacji - Przez niemal rok, od kwietnia 2012 r. zdobywałem intensywnie info o Androidzie i pracowałem na androidowych aplikacjach, próbując je wykorzystać w edukacji. Kilka fajnych pomysłów się zrodziło, ale było też wiele ograniczeń.

(I to nie były rozmowy z kolesiami zza rogu, ale mocne dyskusje z ludźmi, którzy w wykorzystaniu technologii w edukacji są najlepsi w Polsce - np. Marcin Polak czy Lechosław Chojnacki - wygugluj sobie). Podobnie, tu zdjęcie z Google Campusu w Londynie, zrobione podczas latarniczej wizyty studyjnej w Anglii, w czasie której rozmawialiśmy od jednymi z najlepszych europejskich fachowców od aplikacji Google w edukacji - [url=http://images35.fotosik.pl/1842/32293879343b5137med.jpg]Obrazek[/URL]

Oczywiście do ponad 10 lat w szkole używam TYLKO Peceta czy laptopa na windowsie. W 2003 roku także 2 tygodnia szkolenia w Anglii z wykorzystania praktycznie microsoftowych aplikacji.

Żeby mieć pełny obraz sytuacji, a nie tylko powtarzać utarte slogany, bodaj 15 stycznia kupiłem ipada mini (2 miechy temu, więc Twoje teksty o zaślepieniu są jakąś hiperbolą - nie jesteś w stanie zaakceptować tego, że człowiek, który się zna na tym, co robi, podejmuje przemyślaną decyzję, na której poparcie ma dziesiątki argumentów).

Co do samej konferencji Apple Leadership Tour - Jak coś planuję, to robię wszystko, żeby zdobyć max informacji o tej rzeczy. Po to człowiek jeździ na konferencje. Ty jeździsz w innych celach? Ty byś coś wybrał, a potem siedział z założonymi rękami, nie starając się do ostatniego momentu zdobyć jak najwięcej danych, wiedzy i umiejętności?

Podobnie byłem w styczniu w Warszawie w Agorze na konferencji o e-podręcznikach, czy w maju na konferencji latarniczej z ministrem Bonim w BUWie oraz w Agorze na konfie o Cyfrowej Szkole. W moim zawodzie bycie na bieżąco z pewnymi rzeczami jest obowiązkiem, zwłaszcza jeśli chce się nieść "kaganek innowacji*" dla innych nauczycieli, a ja właśnie w ramach Tarnowskiej Inicjatywy Oświatowej e-ducatio to robię (przy okazji zapraszam anglistów na prowadzone przeze mnie warsztaty w piątek 22 marca na 15.30 do OCDNu na Nowym Świecie.)

* przez innowację w edukacji rozumiem niekoniecznie nowe technologie, ale raczej nowy sposób myślenia o uczeniu i wspierania kreatywności wśród uczniów - czyli dwie rzeczy, których w obecnej polskiej szkole cholernie brakuje.
Goscinny pisze:Kiedyś i Tarnów był postrzegany jako takie centrum nowoczesności, ale skończył rządzenie Ciepiela i konferencja musiała się wynieść z Tarnowa.
To może warto by było, żeby drugiej takiej okazji już nie zawalić tarnowskim myśleniem...
Czyli to ja Cię źle oceniłem. Przyznaję i przepraszam.
Nie zmienia to jednak mojego podejścia do samych tabletów ;) Ale pod kupnem komputerów podpisuję się jak już wcześniej pisałem.
Im Lazy and I like it


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Imlazy, dziękuję.

PS. Zajęcia latarnicze w V LO, które odbędą się już jutro, w piątek o 14.05 (do 15.35) będą poświęcone:

porównywaniu cen produktów w internecie
wyszukiwaniu informacji o produktach
zakupom przez internet (sklepy internetowe i portale aukcyjne)
bezpieczeństwu podczas zakupów

Zdajemy sobie sprawę, że na Agorze nie siedzą najczęśćiej osoby, dla których te informacje byłyby nowością, ale jeśli ta informacja do Was dotrze, to przekażcie informacje o tych BEZPŁATNYCH zajęciach swoim dziadkom i rodzicom - zaproście ich w naszym imieniu do przyjścia!

V LO w Tarnowie ul Rejtana 20. Sala komputerowa.


MST wónraT
Rhetor
Posty: 1893
Rejestracja: 05-05-2011, 22:57

Post autor: MST wónraT »

Czy projekt zakłada tylko "pierwszy krok w internecie"?


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Tak jest. Pierwszy krok, czyli pokazanie i praktyczna nauka podstawowych możliwości (myślę, że taki cykl zajęć dla jednej grupy to ok. 2 mcy) natomiast późniejsze, bardziej zaawansowane opcje, to już nie domena latarników. My mamy uświadomić, że się da, a jak już człowiek zobacz, że się da, to sam krok po kroku będzie szedł głębiej, tam gdzie konkretnie chce.

Z drugiej strony uczestnicy naszych warsztatów zostają członkami grupy (kręgu) google+, w którym na bieżąco już po zakończeniu cyklu zajęć będziemy podrzucali fajne rzeczy, które w internecie można zrobić, więc będzie taki wirtualny kontakt i podtrzymywanie zainteresowania.

Ale praca latarnicza nie tylko warsztaty, będziemy też robili prezentacje i konferencje - wtedy dotarcie do odbiorcy będzie jeszcze większe.... Mogę zdradzić, że coś ciekawego dla tarnowian zaproponujemy już w sobotę za tydzień wieczorem, ale informacja o tym myślę, że pojawi się jutro wraz ze szczegółami.

TO już sobota. A zatem nie zapomnijcie o 10.30 włączyć telewizyjną JEDYNKĘ! i obejrzeć program z cyklu "Latarnicy.pl"!!! Zaproście przed telewizor dziadków, rodziców i rodzinę w wieku 50+!


Autor tematu
Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Dla tych, którzy wczoraj nie oglądali - warto zobaczyć ten odcinek na internecie - https://latarnicy.pl/blog/article/seria ... odcinek-3/

Fragment dotyczący naszych działań tarnowskich pojawia się od 8:13 i trwa do 11:43

Czyli Tarnów gościł na ekranie jedynki przez ponad 3,5 minuty!

W ten sposób jednocześnie rozpoczynamy także kampanię wyborczą dotyczącą projektu zakupu nowej pracowni komputerowej wraz z 18 ipadami, z których korzystać będą mogli i osoby w wieku 50+, które uczymy internetu, i uczniowie naszej szkoły! Projekt złożony został w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Tarnowa, jako bodaj jedyny projekt dotyczący szkoły ponadgimnazjalnej.

ODPOWIEDZ