Budżet Obywatelski 2014

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11626
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

sbs pisze: w kwestii informowania mieszkańców odnośnie projektów już zaakceptowanych do głosowanie , chętnie przeczytałbym ich prezentację na platformie internetowej , gdzie znajdowałyby się prezentacje wszystkich projektów ( aby każdy miał równe szanse w informowaniu w wersji standard/ wersja rozszerzona już gestii zgłaszających projekt ) , również na profilach oficjalnych miasta Tarnowa można zamieścić foto prezentacje projektów wraz z pomysłodawcami , następnie wykorzystując lokalne telewizje internetowe warto byłoby zorganizować debatę ( przyznam że formuła programu tar wizji już chyli się ku końcowi , skoro wszyscy na wszystko się zgadzają ) , a nie ukrywam że chętnie posłuchałbym jak uzasadniają swoje projekty osoby zgłaszające .
reasumując uważam że wykorzystując dostępne instrumenty można byłoby komunikację poprawić przez co budżet byłby atrakcyjniejszy a napewno merytoryczny.

Pomysł z platformą bardzo fajny. Tylko ta debata mi trochę zgrzyta. Debata sprawdza się gdy spotykają się jacyś przeciwnicy - a przecież nie do końca jest tak, że jeden projekt do BO stoi w opozycji do każdego innego. Lepszą formą była by prezentacja tych projektów - np każdy autor miałby 5 minut na zaprezentowanie swojego pomysłu.


sbs
Prytan
Posty: 182
Rejestracja: 23-11-2010, 00:07

Post autor: sbs »

defekator pisze:
sbs pisze: w kwestii informowania mieszkańców odnośnie projektów już zaakceptowanych do głosowanie , chętnie przeczytałbym ich prezentację na platformie internetowej , gdzie znajdowałyby się prezentacje wszystkich projektów ( aby każdy miał równe szanse w informowaniu w wersji standard/ wersja rozszerzona już gestii zgłaszających projekt ) , również na profilach oficjalnych miasta Tarnowa można zamieścić foto prezentacje projektów wraz z pomysłodawcami , następnie wykorzystując lokalne telewizje internetowe warto byłoby zorganizować debatę ( przyznam że formuła programu tar wizji już chyli się ku końcowi , skoro wszyscy na wszystko się zgadzają ) , a nie ukrywam że chętnie posłuchałbym jak uzasadniają swoje projekty osoby zgłaszające .
reasumując uważam że wykorzystując dostępne instrumenty można byłoby komunikację poprawić przez co budżet byłby atrakcyjniejszy a napewno merytoryczny.

Pomysł z platformą bardzo fajny. Tylko ta debata mi trochę zgrzyta. Debata sprawdza się gdy spotykają się jacyś przeciwnicy - a przecież nie do końca jest tak, że jeden projekt do BO stoi w opozycji do każdego innego. Lepszą formą była by prezentacja tych projektów - np każdy autor miałby 5 minut na zaprezentowanie swojego pomysłu.
oczywiście forma prezentacji byłaby do ustalenia , nikt przecież nikomu skakać do oczu nie musi , najchętniej byłoby nagrać 5 minutowe materiały z prezentacją w terenie , ale tygodniowy okres przeznaczony na prezentację nie jest wystarczający na realizację , a i platforma do publikacji tych materiałów musiałaby zostać przygotowana .
przyznam że jestem zaskoczony że takich rozwiązań nie zaproponowano , a są instrumenty do ich wykonania , a i media lokalne zyskałyby na tym , bo byłby merytorycznie atrakcyjniejsze przez okres inicjatywy.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

I co jeszcze byście chcieli? :) może śniadanie do łóżka?
Mam propozycje złóżcie po swoim projekcie, zajmiecie się czymś konstruktywnym i merytorycznym. Od razu zweryfikujecie swoje super pomysły dot. prezentacji i szerszych opisów wniosków składanych przez mieszkańców.

Ludziom trzeba ułatwiać życie a nie utrudniać. Złóżcie po projekcie, postarajcie się żeby przeszedł sito i został dopuszczony do głosowania, wtedy możemy konstruktywnie i merytorycznie rozmawiać co by można poprawić w tej kwestii.

Wszystkie wasze pomysły musiały by zostać wpisane do regulaminu. Wnioskodawca musiałby na etapie pisania projektu w domu przy kawie/wódce/narkotykach, równocześnie informować na jakieś platformie o postępie swoich prac przed złożeniem wniosku do UM. ABSTRAKCJA.
Ostatnio zmieniony 31-08-2013, 15:28 przez Dominik_PCH, łącznie zmieniany 2 razy.


sbs
Prytan
Posty: 182
Rejestracja: 23-11-2010, 00:07

Post autor: sbs »

Dominik_PCH pisze:I co jeszcze byście chcieli? :) może śniadanie do łóżka?
Mam propozycje złóżcie po swoim projekcie, zajmiecie się czymś konstruktywnym i merytorycznym. Od razu zweryfikujecie swoje super pomysły dot. prezentacji i szerszych opisów wniosków składanych przez mieszkańców.

Ludziom trzeba ułatwiać życie a nie utrudniać. Złóżcie po projekcie, postarajcie się żeby przeszedł sito i został dopuszczony do głosowania, wtedy możemy konstruktywnie i merytorycznie rozmawiać co by można poprawić.
przecież platformę i możliwość nagrania prezentacji powinien zapewnić obligatoryjnie organizator .

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

Obrazek


sbs
Prytan
Posty: 182
Rejestracja: 23-11-2010, 00:07

Post autor: sbs »

Dominik_PCH pisze:Obrazek
więcej wiary w ludzi , po wyborach będzie wszystko poukładane tak jak ma być.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11626
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Taaa.... Jakież to tarnowskie. "Wszystkie pomysły poza moimi są do d**y" ;)
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

Liczba zgłoszonych wniosków - 508 w BO 2013 roku - pierwsza edycja BO.

Słucham, jak według was 508 osób składających propozycje do BO ma przedstawić szerzej swój pomysł, tak żeby was zaspokoić. CZAS, SPOSÓB, FORMA - dla ułatwienie dodam, że 90% to ludzie pracujący i mogą nie mieć czasu na szerszą prezentację swojej koncepcji, co wtedy - wniosek jest odrzucony z przyczyn formalnych?

Czy wy pracujecie? czy może jesteście bezrobotnymi i postanowiliście zostać myślicielami tarnowskimi?


W skrócie.
Wnioski są składane na formularzu, wpisuje się tam krótko najważniejsze informacje.
Wnioski latają po urzędzie i radnych, są opiniowane w różnych miejscach.
Potem plik dokumentów ląduje u radnych i jest głosowanie.
Wtedy można by zebrać listę dopuszczonych projektów z pełną informacją i ją opublikować, oczywiście po przygotowaniu informacji pod media. To jest bez sensu bo w tym samym czasie uaktywniają się już dziennikarze, którzy opisują szerzej projekty w przestrzeni medialnej. Logiczne jest to, że UM podaje tylko listę dopuszczonych projektów.

Obrazek
złożycie po projekcie i zobaczcie jak to wygląda.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11626
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Dominik_PCH pisze:Liczba zgłoszonych wniosków - 508 w BO 2013 roku - pierwsza edycja BO.

Słucham, jak według was 508 osób składających propozycje do BO ma przedstawić szerzej swój pomysł, tak żeby was zaspokoić. CZAS, SPOSÓB, FORMA - dla ułatwienie dodam, że 90% to ludzie pracujący i mogą nie mieć czasu na szerszą prezentację swojej koncepcji, co wtedy - wniosek jest odrzucony z przyczyn formalnych?

Przecież chodzi o zatwierdzone do głosowania projekty. Wystarczyłoby aby miasto udostępniło podstronę na tarnow.pl, na której każdy kogo projekt przeszedł może jeżeli chce podesłać nieco szerszy opis projektu, plus ewentualnie jakieś zdjęcia itp jeżeli je ma. Nawet nie musiałoby być to automatyczne - mógłby to na stronę wrzucić urzędas z magistratu w jedno przedpołudnie. Jak ktoś ma czas stworzyć projekt to chyba ma też czas napisać o nim te kilka zdań. Duże ułatwienie dla autorów - bo mają jedno miejsce w którym mogą zwięźlej lub szerzej zaprezentować projekt - duże ułatwienie dla głosujących bo w jednym miejscu mają opisane wszystkie (lub chociaż część) projektów zamiast suchej listy z nazwami i nie muszą latać po kilkunastu stronkach na FB, lub przeszukiwać lokalne media w nadziei, że któreś coś o BO napisało. (W tamtej edycji próbę szerszej prezentacji pomysłów podjął tylko tarnow.net.pl - aby dowiedzieć się coś więcej o większości projektów trzeba było się trochę naszukać)



Nie wiem skąd Ci się wzięły te bzdury które wypisujesz, ale nikt tu nie twierdził, że te prezentacje miałyby być obligatoryjne, wymagane przy składaniu projektu do weryfikacji i dyskwalifikować projekt w razie ich braku,tak wiec wychodzi na to, że polemizujesz z problemami, których nie ma, a które sam sobie wymyśliłeś.

Czy wy pracujecie? czy może jesteście bezrobotnymi i postanowiliście zostać myślicielami tarnowskimi?
Jednego myśliciela tarnowskiego już tu mamy, nie będę Ci wchodził w kompetencje.

złożycie po projekcie i zobaczcie jak to wygląda.
Pomagałem komuś znajomemu w zeszłym roku w jednym projekcie (chociaż nie byłem jego autorem), który nawet przeszedł weryfikację więc doskonale wiem jak to wygląda. (napisanie w miarę sensownego projektu i złożenie w urzędzie to bułka z masłem) Wiem też, że jeżeli nie ma się dużej grupy ludzi zaangażowanych w projekt największym problemem dla zgłaszającego jest dotarcie do szerokiej grupy potencjalnych głosujących i prezentacja pomysłu szerszej publiczności.

Sukces Skateparku nie czyni Cię jedynym "ekspertem" od BO w tym mieście.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

Masz rację, ale czyni mnie praktykiem a nie teoretykiem. Zgadzam się z pewnymi założeniami, ale uważam, że miasto nie do końca powinno podawać wszystko na tacy. Zgłaszasz projekt, jesteś przekonany, że jest dobry, wypromuj go sam to Twój projekt nie miasta. Wygrywa ten kto się postara bardziej :) - zdrowa rywalizacja. Moim zdaniem to jest właściwa droga. Miasto daje Ci tylko możliwości, nic więcej, sam decydujesz.

edit:
Po zastanowieniu: Mogłoby się pojawić dodatkowe pole w formularzu:
Szerszy Opis projektu do publikacji na stronie www.tarnow.pl (przykładowa nazwa) i do ogłoszonej listy podpiąć linki do opisów, ale wymyśl jak do wersji papierowej dołączyć inne materiały typu zdjęcia, żeby była formuła Tekst + galeria, bo strona miejska na więcej chyba nie pozwala.


Cubaza
Rhetor
Posty: 3787
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Dominik_PCH pisze:ale wymyśl jak do wersji papierowej dołączyć inne materiały typu zdjęcia, żeby była formuła Tekst + galeria, bo strona miejska na więcej chyba nie pozwala.
Hmmm, no nie wiem ;/ Przy składaniu wniosku płytka ze zdjęciami? Czy może potem przesłanie ich na maila, okraszone nazwą projektu i numerem projektu. A pracownik, który to odbierze weźmie i wgra je do odpowiedniego katalogu na FTP. A skrypt na stronie będzie sobie już pobierał wszystkie zdjęcia z jakiegoś katalogu i wyświetlał. Jest masa pomysłów jak to wykonać... I wcale nie zajmują one dużo czasu. Słowem kilka linijek dodatkowego kodu na podstronie.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

1. Namawiamy do składania wniosków przez internet
2. Jeśli dostaniemy w wersji papierowej to w prosimy w kopercie albo na dzienniku podawczym UM pakiet dokumentów jest wkładany do koperty.

Tym sposobem po przemieleniu, wydział prasowy dostałbym na maila pakiet informacji (e-wioski) i koperty z kompletem informacji, nie musiałby za niczym chodzić. To mogłoby zadziałać.

Awatar użytkownika

yoda
Prytan
Posty: 153
Rejestracja: 19-02-2010, 14:47

Post autor: yoda »

Pragnę wprowadzić nowy wątek do dyskusji. Co do poprzedniego to chcę napisać, że BO z założenia dostępne jest dla wszystkich mieszkańców, tych co komputera nie mają i się na nowszych technologiach znać nie muszą.

Już od pierwszej edycji zastanawiało mnie małe nagłośnienie tematu BO w mediach i praktycznie zero informacji ze strony urzędników Miasta Tarnowa. Chodzi mi dokładnie o to czym jest BO, jak głosować, jakie projekty zostały przyjęte. Ja angażując się w mój projekt za każdym razem, kiedy próbowałam zebrać podpisy musiałam od początku tłumaczyć czym jest BO, jak głosować, przedstawiać mój projekt a nawet ( khmm khmm patrz temat forum z BO 2013 ) wyjaśniać co to jest wybieg dla psów. Wielokrotnie spotykałam się z tym, że ktoś już zagłosował na inny projekt, bo sąsiad, kuzyn, znajomy pani z zieleniaka itp go o to poprosili. Niby nic takiego ale w ten sposób nie do końca był to ich świadomy wybór, gdyż nikt ich o całokształcie przedsięwzięcia nie poinformował. Zdarzało się też, tak iż kogoś nachodziła refleksja, że już na coś zagłosował nie wiedząc,że to właśnie zgłoszone było w ramach BO.

Wnioski są takie, brak informacji, ja nie uważam, że moim zadaniem jako mieszkańca Tarnowa jest promowanie mojego pomysłu, oczywiście robię to bo jeszcze mi się chce i wiem,że mogę jakoś dotrzeć do osób, które myślą podobnie.

Dzisiaj natknęłam się artykuł opisujący działania Urzędu Miasta w Łodzi związane z tamtejszym BO i aż przetarłam oczy ze zdziwienia. Najpierw tytuł "Budżet obywatelski: Prezydent Zdanowska zapuka do drzwi mieszkańców ul. Tylnej " , zdziwienie. Potem jest jeszcze ciekawiej "Promotorzy będą rozdawać ulotki, tłumaczyć, na czym polega budżet obywatelski i jak głosować. W czwartek i piątek prezydent Zdanowska ma pukać do drzwi na Manhattanie, a w poniedziałek i wtorek na Retkini." Czyli jednak można wyjść do ludzi i ich poinformować i może to zrobić nawet sam Prezydent Miasta ( z tego co wiem jeden z prezydentów Łodzi został już kiedyś odwołany, sytuacja pani Zdanowskiej też nie jest najlepsza i musi się bardzo starać by mieszkańcy Łodzi znowu nie zebrali sił i pozbawili jej stanowiska )

Zanim ktoś zacznie porównywać te dwa miasta tu są rzeczy, które rzuciły mi się w oczy:
( " Od godz. 17 prezydent Łodzi Hanna Zdanowska z czworgiem swoich zastępców i 40-osobową grupą urzędników będzie pukać do drzwi mieszkańców osiedla przy ul. Tylnej")


-Łódź jest trzecim miastem w kraju pod względem liczby ludności zameldowanej (718 960) i czwartym pod względem powierzchni (293,25 km²)[2][1].
- Pani Prezydent Zdanowska ma 4 zastępców ( którzy to wraz z nią będą brać udział w czynnym promowaniu BO )

-Tarnów w obecnych granicach administracyjnych zajmuje powierzchnię 72,4 km², którą zamieszkuje 113 188 mieszkańców.
- Pan Prezydent Ścigała ma zastępców trzech ( chociaż do niedawna podobno było czterech) i tu zaczynam się zastanawiać co oni wszyscy właściwie robią, klikam dalej i już wiem, że chyba coś jednak robią bo są na to dowody : na stronie Urzędu Miasta Tarnowa są sprawozdania z ich działalności, oto ostatnie z nich:
"Informacja nr 25 z działalności Prezydenta Ryszarda Ścigały i zastępców prezydenta
w okresie od 16 maja 2009 r. do 16 czerwca 2009"
(źródło :http://www.tarnow.pl/Miasto/Urzad-Miast ... -zastepcow )

Ok, skoro już wiemy, że na pewno byli zajęci w 2009 roku to co robią teraz? Czy to nie było przypadkiem za pierwszej kadencji ? Może wtedy było czterech zastępców ? ;)

Powoli przechodzę do najciekawszej informacji: " Każdy mieszkaniec Łodzi będzie mógł zagłosować na pięć projektów ze swojej dzielnicy i pięć ogólnołódzkich."

Otóż w naszym BO od początku nie podobała mi się możliwość zagłosowania tylko na jeden projekt. Mam wrażenie, że przez to pojawia się negatywna rywalizacja, a przecież mogę równocześnie chcieć mieć równy chodnik pod blokiem jak i boisko czy bogatszą ofertę kulturalną.
Według mnie idealna była by koncepcja głosowania na trzy projekty ( ale nie podzielone w jakikolwiek sposób ). Ze wszystkich propozycji wybieram trzy i już nie czuję, że głosując na coś innego zasmucę panią z zieleniaka, kuzyna czy bratową ;) Poza tym mówię to z własnego doświadczenia i głosowanie na jeden projekt mi się nie podoba. Tworzy to jakąś niemiła atmosferę wokół tak fajnej idei.
Dla zainteresowanych oto artykuł o którym mowa:

http://www.expressilustrowany.pl/artyku ... ytaj_dalej
Miejski Wybieg Dla Psów.

https://www.facebook.com/pages/Miejski- ... 902?ref=hl


xemi
Obywatel
Posty: 22
Rejestracja: 14-10-2009, 09:52

Post autor: xemi »

yoda pisze:
sbs pisze:
a nie ukrywam że chętnie posłuchałbym jak uzasadniają swoje projekty osoby zgłaszające .

Zapraszam na naszą stronkę:
https://www.facebook.com/pages/Miejski- ... 2099161902

W tym roku również zgłosimy projekt.
A ja mam nadzieję że ten wybieg nie powstanie! Szczególnie przy JP2!
Z jednej strony już widzę jak tam ludzie z połowy Tarnowa przyjeżdżają! Z pewnością!
Ale z drugiej strony, to ja sami właściciele psów są sobie winni że ja nie chcę takiego wybiegu! Po prostu się będę bał przejść obok niego z obawy że jakiś pies mnie zaatakuje! Spoko, wiem że ma to być ogrodzone itp., ale, i tutaj wrócę do tego co napisałem wcześniej, że właściciele psów są sami winni takiej sytuacji. Mianowicie chodzi o to że większość właścicieli psów jest nieodpowiedzialna i antyspołeczna! Tak antyspołeczna! Jest nakaz prowadzenia psów na smyczach i w kagańcach! Ile psów łazi samopas, bez żadnej smyczy? Wiele! A ile bez kagańca?! Praktycznie 90%! I właśnie tej nieodpowiedzialności ludzi się boję! Nie wierzę że to się zmieni!
Co do samych wybiegów dla psów, to ja bym to widział jednak inaczej rozwiązane, ale z racji że psa nie posiadam i specjalnie się tematem nie interesuję nie będę się szczegółowo rozpisywał w tym temacie. Sprawdzone rozwiązania są na świecie więc wystarczy się nimi zainteresować.
Niemniej zaczął bym od zmiany świadomości właścicieli psów i ich pojęcia odpowiedzialności!

Awatar użytkownika

yoda
Prytan
Posty: 153
Rejestracja: 19-02-2010, 14:47

Post autor: yoda »

Każdy może mieć swoje zdanie, ale pozwól, że zacytuje Twoją wypowiedź z tematu "Kolejna Biedronka w Tarnowie"

"NIE kolego, tak się nie buduje miasta. Miasto ma być dla wszystkich, a nie dla pędzących autem 100 km/h, a ludzie niech sobie gdzieś tam indziej idą. Konkretnego rozwiązania tu nie zaproponują, ale podpowiem że skrzyżowanie powinno być tak rozwiązane żeby było wygodne dla pieszych i zapewniało im bezpieczeństwo. Samochody nie są priorytetem!"

Tutaj akurat masz rację miasto jest dla wszystkich !
W tym roku zgłosiliśmy powstanie dwóch wybiegów, we wschodniej i zachodniej części miasta, więc niech Cię głowa nie boli o masowo przybywających tarnowian z innych części miasta. Z drugiej strony gdyby każdy miał tak aspołeczne bo właśnie to jest aspołeczne myślenie to w naszym mieście nie powstałoby nic, żadnych sklepów, restauracji, bo co będzie jak się ludzie zjadą .


Co do twoich argumentów, że na świecie są inne rozwiązania to owszem tak istnieją nazywają się WYBIEGI DLA PSÓW, które zapewniają psom odpowiednią dawkę ruchu i socjalizację a właścicielom rozrywkę na świeżym powietrzu. Ja Ciebie nie namawiam do niczego może Ci się ten projekt nie podobać ale Twoje argumenty są nielogiczne. Dajmy na ta takie ZOO niby ogrodzone ale przecież tam są bardzo niebezpieczne zwierzęta itd.

Ja jednak pragnę podbić temat o braku, bądź skąpych informacjach ze strony UM Tarnowa o Budżecie Obywatelskim.
tutaj łódzka strona ( zwróćcie uwagę, że organizowane są spotkania)
http://budzet.dlalodzi.info/

a tu nasza
http://www.tarnow.pl/pol/Miasto/Urzad-M ... bywatelski
Zastanawia mnie również jak osoby nieskomputeryzowane mogą się dowiedzieć jak zgłosić wniosek itp.
[/b]
Miejski Wybieg Dla Psów.

https://www.facebook.com/pages/Miejski- ... 902?ref=hl

ODPOWIEDZ