Wyciąg narciarski na górze św. Marcina


Autor tematu
jamtex
Prytan
Posty: 157
Rejestracja: 23-09-2010, 15:44
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie
Kontakt:

Wyciąg narciarski na górze św. Marcina

Post autor: jamtex »

Wiadomość z [31.12.1999] - znalezione w necie: link

Cytat:
Przecięty wyciąg na "Marcince"
Dyrektor Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Edward Rusnarczyk twierdzi, że tych szkód, pozornie błahych, nie da się szybko naprawić. Liny nie można sztukować, konieczna jest nowa, więc całą pracę trzeba rozpocząć od początku. Zanim wyciąg oddany zostanie do użytku, technicy wielokrotnie sprawdzają działanie urządzeń. Cała operacja trwa trzy, cztery tygodnie.
Kilkutygodniowe przygotowania do sezonu narciarskiego i uruchomienia wyciągu na górze św. Marcina w Tarnowie poszły na darmo. Wyciąg miał ruszyć dzisiaj, dwa dni wcześniej ktoś przeciął linę nośną...


I już. Wandale zniszczyli. I po zabawie... Od tych wydarzeń mija właśnie 14 rok.

Moje otwarte pytanie: co przez te 14 lat urzędnicy czy TOSiR (dyrektor ten sam, więc sprawę pewnie jeszcze pamięta)?

Czy naprawdę nie może powstać w naszym mieście, miejsce do zimowych zabaw dla całych rodzin?

200 metrowy "stok" nie będzie stanowił konkurencji dla stoków w okolicy Tarnowa, a wprost przeciwnie może "zarazić" narciarstwem kolejne pokolenia.

Może warto o tym pomyśleć? Może warto by urzędnicy zeszli z piedestałów samozadowolenia i samonagradzania i zaczęli COŚ robić?

Jak znam życie, w zimie na sanki Tarnowianie będą chodzić na "Sandowiczkę", do Parku Sanguszków oraz Parku Strzeleckiego, a co bardziej mobilni pojadą na Lubinkę oraz do Siemiechowa.

Gdy powstanie w Tarnowie kolejne 10 metrów ścieżki rowerowej, widać, słychać i czuć to w każdym możliwym miejscy.
No fakt: sukces niebywały, podzielić chodnik na 2 części!
Ale pomyśleć o aktywnym zimowym wypoczynku, na którym można (uwaga magiczne słowo nieznane w urzędzie:) ZAROBIĆ to już bardzo trudno.

Czy naprawdę brakuje ludzi kompetentnych? Jeżeli tak to czas na zmiany!


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Nie pytaj otwarcie na forum agory tylko napisz pytanie ( nawet mailowo ) do TOSiRu.
Otrzymasz odpowiedź ( lub jakąkolwiek reakcję ) to się nam tutaj pochwalisz.
Im Lazy and I like it


Autor tematu
jamtex
Prytan
Posty: 157
Rejestracja: 23-09-2010, 15:44
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie
Kontakt:

Post autor: jamtex »

Masz rację, jednak chcę przed wysłanie pytania do TOSiR'u, wywołać publiczną dyskusję.
"Podeprzeć się" nie tylko swoją opinią. Licząc na to, że społecznie wywrę/wywrzemy nacisk na decyzyjnych osobach.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

jamtex pisze:Masz rację, jednak chcę przed wysłanie pytania do TOSiR'u, wywołać publiczną dyskusję.
"Podeprzeć się" nie tylko swoją opinią. Licząc na to, że społecznie wywrę/wywrzemy nacisk na decyzyjnych osobach.
Jedna uparta osoba może wiele zdziałać. Poza tym co to za problem.
Pytasz i mają odpowiedzieć. To ich praca.

Pamiętaj zawsze:
To ONI są dla Ciebie a nie Ty dla nich. Więc jeśli Ty chcesz się dowiedzieć co z wyciągiem to niech znajdą czas, wygrzebią to w papierach i Ci odpowiedzą, może nie w ciągu godziny, ale w rozsądnym czasie kilku dni. Jeśli się nie zmobilizują w miarę szybko z odpowiedzią można się do nich przejść.
Uzbrój się w cierpliwość i tyle :P
Tylko nie przesadzaj z cierpliwością, jak się nic nie dowiesz w 2 tygodnie można spokojnie głośno krzyczeć ;)
Im Lazy and I like it

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

imlazy pisze:To ONI są dla Ciebie a nie Ty dla nich.
Jakże to tak, toż to heretyzm w najczystszej postaci :P
Buahahaha :P
Ja tam na nartach nie jeżdżę, ale uważam, że taki obiekt jak już jest w Tarnowie (to chyba jeszcze Tarnów) to powinien działać.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

jamtex, zainspirowany Twoim postem, wysłałem już zapytania do dwóch firm budujących małe (do 700m) wyciągi talerzykowe. Jeżeli budowa takiego wyciągu mieściła by się mniej-więcej w kwocie budżetu obywatelskiego, to zacznę za tym biegać. Narciarzy w Tarnowie jest sporo, więc jest szansa, że się uda to w następnym BO przeforsować. Chyba, że projekt padnie podczas "wstępnej selekcji"...

Jak tylko pogoda pozwoli, wybiorę się na wizję lokalną tych terenów.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

lll
Rhetor
Posty: 2927
Rejestracja: 27-06-2012, 10:28
Lokalizacja: Prawda w oczy kole

Post autor: lll »

LordRuthwen pisze:taki obiekt jak już jest w Tarnowie to powinien działać.
Przecież się nie da - czytałeś sam, że
ktoś przeciął linę nośną
Sze nie da psze pana


Autor tematu
jamtex
Prytan
Posty: 157
Rejestracja: 23-09-2010, 15:44
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie
Kontakt:

Post autor: jamtex »

LordRuthwen pisze: Ja tam na nartach nie jeżdżę, ale uważam, że taki obiekt jak już jest w Tarnowie (to chyba jeszcze Tarnów) to powinien działać.
Ja w raz z żoną i synkiem akurat jeżdżę i gorąco polecam ten sport każdemu. Jest to poza rowerami jedyny sport, który uprawiamy całą rodziną. Na strzelnicę chodzę tylko z synem :)
Skoro jednak był w Tarnowie taki obiekt, to dlaczego go nie używać?
Narciarstwo, snowboard, czy jakiekolwiek białe szaleństwo jest coraz popularniejsze. Choćby i szkółka narciarska Auto-Bączek - są firmy które wspierają ten sport. I żeby nie było, nie mam nic wspólnego z Skoda.
Zimą kiedy dzień jest naprawdę krótki, szkoda poświęcać czas na dojazd na stoki.
Ktoś kto nauczy się jeździć na oślej łączce, wcześniej czy później poczuje chęć pojeżdżenia na czymś dłuższym.
Walczmy więc o takie miejsce w mieście które leży w górach :)
ad2222 pisze:Jak tylko pogoda pozwoli, wybiorę się na wizję lokalną tych terenów.
Teren jest dobry, do tego restauracja już jest :) i parking również.

Walczmy razem o Stok w Tarnowie!

http://wikimapia.org/24082872/pl/Dawna-skocznia-narciarska


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Jak już mają na coś zmarnować pieniądze, to niech będzie wyciąg :). Nawet na pomorzu jest wyciąg, a tu przedgórze i co ... .
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


sylw3st3r
Archont
Posty: 718
Rejestracja: 04-11-2009, 00:49
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Post autor: sylw3st3r »

no to co zgłaszamy do budżetu obywatelskiego na następny rok i wszyscy z agory głosujemy na ten projekt :) ja również jestem za! :)


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

ad2222, pogadaj z http://www.sokoltarnow.pl , pewnie tez byliby zainteresowani.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

trix, głosowałem na ich projekt ścieżek rolkowo/rowerowo/narciarskich naprzeciw basenu - i bardzo się cieszę, że przeszedł. Najpierw poczekam na odpowiedzi z firm montujących wyciągi, czy w ogóle taki wyciąg miałby szansę na realizację z BO (górny próg 300 KPLN)... Jeżeli tak, to mam nawet pomysł na resztę - bo ani armatek ani ratraków już w tej kwocie nie da się zakupić, jestem o tym przekonany - miasto robi wyciąg i profiluje stok w ramach BO, a potem ogłasza przetarg na dzierżawę obiektu - dzierżawcy było by na rękę zakupienie sprzętu takiego, żeby stok na siebie dłużej (armatki) i przyjemniej (ratrak) zarabiał. Pokrycie takiego stoku igielitem to było by już marzenie ściętej głowy, i pewnie zadanie na BO 2020, ale od czego są marzenia :)
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


Autor tematu
jamtex
Prytan
Posty: 157
Rejestracja: 23-09-2010, 15:44
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie
Kontakt:

Post autor: jamtex »

Ja byłem w szoku jak powstał stok i wyciąg w Brzesku (jest też i ratrak).
Więc można jak się chce.

Jednocześnie pragnę zauważyć, że ten temat co prawda założyłem ja, jednak pomysł był kolegi III

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Byłem dzisiaj na spacerze w okolicy przyszłego ewentualnego wyciągu. Zaszedłem "od tyłu", czyli idąc w górę skręciłem zaraz za basenem w prawo, gdzie jeszcze niedawno była ładna ścieżka spacerowa - po odświeżeniu idealne miejsce na dojście do wyciągu.
Na miejscu miłe zaskoczenie - robiąc kanalizację (chyba rest. Podzamcze) zrobiono dość szeroki pas, który po poszerzeniu i zabezpieczeniu studzienek byłby idealną nartostradą.

zdjęcie w górę:
Obrazek

zdjęcie w dół:
Obrazek

Cały teren ewentualnego stoku pokrywają młode drzewa - do 10-15 cm średnicy pnia. Zauważyłem jedynie dwa grubsze (ok 40cm średnica pnia) drzewa, które trzeba by wyciąć, żeby bezpiecznie móc jeździć na nartach.

Jedyny problem, jaki widzę, to park linowy - tzn nie duży problem, bo przy niewielkiej korekcie ogrodzenia można tam zmieścić też nartostradę, ale jednak problem. Na zdjęciu widoczny róg ogrodzenia najbardziej wbijający się w ewentualną nartostradę.

Obrazek

Za to dotychczasowy stok dalej w dobrej formie - jedynie krzaki i chaszcze:

Obrazek

A tutaj ewentualny przebieg nartostrady (niebieski) i wyciągu (czerwony) - razem ok 250 m. dł. (dla porównania Siemiechów - 240 m., Lubinka - 600 m.)

Obrazek

I na koniec wisienka na torcie:
Naprzeciw basenu jest piękna działka, która idealnie nadaje się na stok dla maluchów:

Obrazek

Łagody prosty stok, ok 90m długości, takie wyciągi dla maluchów kosztują ok 20-30 kpln.

widok z dołu:
Obrazek

widok z góry:
Obrazek

Zapraszam do dyskusji.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


Autor tematu
jamtex
Prytan
Posty: 157
Rejestracja: 23-09-2010, 15:44
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie
Kontakt:

Post autor: jamtex »

Super!
Chyba ogrodzenie parku linowego można spokojnie skorygować.
Ewentualną wycinkę drzewek czarno widzę, zaraz zaczną się protesty ekopieniędzowyłudzaczy.

Dzisiaj wysyłam list do dyrekcji TOSiR. Zobaczymy jaka będzie odpowiedź.

Jak coś to mieszkam w pobliżu, piłę mam, mogę poświęcić "trochę czasu"na sprzątanie stoku.

Pomysł z "oślą łączką" na wskazanej przez kolegę Ad2222 działce jest doskonały, przy takiej szerokości działki, można by ją podzielić na narciarzy i saneczkarzy.

Może warto byłoby porozmawiać z miejscowymi wypożyczalniami sprzętu, nad ewentualnym wsparciem finansowym odnowienia tradycji narciarskich na "Marcince"? Przecież na tym stoku można zarobić.
Skoro jest kasa w wysokości ponad 3 mln/rok na teatr, to chyba można wyskrobać kilka groszy na zimowe szaleństwa dla mieszkańców naszego Miasta?
I o ile w przypadku teatru jest to kasa która rok w rok jest przejadana, to w przypadku stoku będzie to inwestycja na której miasto zarobi.

ODPOWIEDZ