BO 2018

Awatar użytkownika

dropszot
Archont
Posty: 907
Rejestracja: 05-08-2013, 16:32
Lokalizacja: Tarnów

Re: BO 2018

Post autor: dropszot »

pilips pisze:Dla chcącego nic trudnego, problem w braku chcących.
Tu się różnimy, bo ja nie uważam, by największy problem leżał w braku chęci. Chyba rozbieżne są nasze oceny wartości całego przedsięwzięcia pod tytułem "Budżet Obywatelski" w obecnej formie i skali jego realnego wpływu na kształtowanie otoczenia.


pilips
Obywatel
Posty: 99
Rejestracja: 02-08-2013, 13:58
Lokalizacja: Tarnów - Centrum

Re: BO 2018

Post autor: pilips »

dropszot pisze:
pilips pisze:Dla chcącego nic trudnego, problem w braku chcących.
Tu się różnimy, bo ja nie uważam, by największy problem leżał w braku chęci. Chyba rozbieżne są nasze oceny wartości całego przedsięwzięcia pod tytułem "Budżet Obywatelski" w obecnej formie i skali jego realnego wpływu na kształtowanie otoczenia.
Skala to kwoty - i o tym można dyskutować, czy 2mln PLN to dużo czy mało na miasto wielkości Tarnowa.
Kształtowanie otoczenia zaś nie zawsze musi być uwarunkowane wielkimi kwotami - wystarczy popatrzeć jak grupa zaangażowanych ludzi prowadzi i promuje ideę rewitalizacji parku Sanguszków. Tam jest grupa ludzi, którym się chce. Dużo robią z własnej inicjatywy a i z BO już nie pierwsza dotacja do nich trafia. Sam na ich projekty głosowałem, bo idea mi się spodobała. I jak to nazwałeś wpływ na kształtowanie otoczenia widać tam gołym okiem.
A jeśli będziemy tylko kwękać, że idea BO nie jest dobrze propagowana, reklamowana, budżet jest za mały to może lepiej w ogóle zrezygnować?
Jestem zdania, że im większy budżet takich inicjatyw tym lepiej. Ale musi iść z tym w parze zaangażowanie większej ilości mieszkańców. Bo zaraz okaże się, że np. 10 mln PLN rozdysponuje 500 osób, które oddadzą głosy na zwycięskie projekty. A nie o to w tym chyba chodzi.
Dobrym pomysłem wg mnie byłoby zwiększanie kwoty BO wraz ze wzrostem ilości osób głosujących.

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: BO 2018

Post autor: Jan Kowalski »

Boom inwestycyjny i wzrost kosztów powodują kłopoty także z realizacją projektów wybranych w tarnowskim budżecie obywatelskim w 2016 roku. Już wiadomo na pewno, że w tym roku nie uda się wykonać toru do jazdy na rolkach, który miał być jednym z elementów rozbudowy Strefy Aktywności Tarnowian w Mościcach. Nie wiadomo nawet, czy taki tor kiedykolwiek powstanie.

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/ta ... telskiego/" onclick="window.open(this.href);return false;
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11047
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: BO 2018

Post autor: Goscinny »

Kolejny przykład, że BO jest robiony dla dobrego samopoczucia urzędników.
"Boom inwestycyjny" :LOL:


Roberto
Archont
Posty: 787
Rejestracja: 15-09-2009, 17:42

Re: BO 2018

Post autor: Roberto »

W-wa, Żoliborz, jedna ze zgłoszonych propozycji do tamtejszego budżetu obywatelskiego, znakomita do przeszczepu na inne grunty. Wklejam całość bo nie wiem ile przetrwa.

Czytać całe :lol: :lol: :lol:
Kategoria projektu - edukacja, przestrzeń publiczna, upamiętnienie ważnych wydarzeń

Miejsce ma na celu upamiętnienie nieudolności urzędników podczas dotychczasowych realizacji projektów BP. Poprzez liczne nawiązania do niedociągnięć projektów ubiegłych edycji, będzie swoistym memento zmarnowanego kapitału społecznego oraz publicznych pieniędzy. Nawiązując do przeszłości oraz skłaniając do refleksji, będzie miało wartość edukacyjną. Wykonane zostanie głównie z dykty – symbolu urzędniczej nieudolności.

Istotne informacje o lokalizacji
Instalacja zostanie wzniesiona u zbiegu ulic Rydygiera i Anny German, czyli w śladzie dawnej bocznicy kolejowej. To najwłaściwsze miejsce dla takiej realizacji, i to z wielu powodów. Po pierwsze, ów teren był miejscem, gdzie w nieudolny sposób realizowano już kilka zwycięskich projektów. Po drugie, znajduje się w centralnej części osiedla Żoliborz Południowy, w bliskości rozmaitych sklepów, usług i przystanku autobusowego, co zapewni mu należną ekspozycję. Po trzecie, w okolicy znajduje się dużo dzikich miejsc parkingowych na trawnikach i powierzchniach wyłączonych z ruchu, co zapewni dogodne parkowanie osobom z innych dzielnic, przyjeżdżających obejrzeć instalację. Po czwarte, w okolicy znajduje się miejsce parkingowe połowicznie przystosowane dla niepełnosprawnych (realizacja projektu nr 570 z BP 2017 “Miejsca parkingowe w ul. Rydygiera”), co zapewni też możliwość zwiedzania osobom z ułomnościami, o ile oczywiście będą w stanie właściwie zaparkować samochód.


Zasady korzystania z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców
Instalacja znajdzie się na otwartym terenie miejskim, w miejscu gęsto zaludnionym, w okolicy licznych punktów handlowych i usługowych.

Wcześniej były tu realizowane (niestety z mizernym skutkiem) projekty z BP. Ogólnodostępność miejsca nie pozostawia najmniejszych wątpliwości.

Dodatkowy atut to, że w okolicy znajduje się jedno z dwóch Żoliborzu Południowym miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Niewprawne oko widzi przy nim istotną barierę architektoniczną - wysoki krawężnik, niemniej zdaniem urzędnika nie stanowi to problemu, bowiem “kierowca może swobodnie wysiąść z samochodu, pasażer wysiada na przylegający chodnik i nie musi pokonywać bariery architektonicznej -i krawężnika”. Można zatem uznać, że projekt jest przyjazny także dla osób niepełnosprawnych.


Pełny opis projektu
Instalacja upamiętni figle i psoty płatane przez urzędników mieszkańcom wierzącym, że dzięki BP zmienią swoją okolicę, którzy zaangażowali się w pisanie i promowanie wniosków oraz w niekończące się uzgodnienia prowadzące donikąd.

Integralną częścią projektu będą terenowe Warsztaty Projektowe – przyczynią się do partycypacji lokalnej społeczności w kształtowanie miejskiej tkanki, wpisując się w sedno idei Budżetu Partycypacyjnego.

Centralną częścią instalacji będą koślawe i pochyłe piłkarzyki z dykty (nawiązanie do “zakupu drobnego sprzętu do rekreacji” z projektu 1401/2016 – “Zieleń i rekreacja na Żoliborzu Południowym”).

Wokół będą znajdowały się cztery wycięte z dykty lub płyty paździerzowej figury symbolizujące urzędników odpowiedzialnych za realizację projektów BP na Żoliorzu, ustawione w pozycji “Niedasie”, z obrotowymi głowami kręcącymi się na wietrze w geście zaprzeczenia. Sylwetki będą wysokości mniej więcej dorosłego człowieka i w miarę możliwości powinny być neutralne, niesugerujące wieku ani płci urzędnika. Powinny być poustawiane tak, by utrudniać zbliżenie się do stołu osobom chcącym na nim zagrać lub choćby na niego popatrzeć.

Podczas wspomnianych warsztatów terenowych, moderowanych przez przedstawiciela Centrum Komunikacji Społecznej lub lokalnej organizacji pozarządowej, zebrani mieszkańcy przedyskutują role poszczególnych urzędników (zarówno szczebla miejskiego jak i dzielnicowego) podczas realizacji wszystkich dotychczasowych edycji BP, a ci najbardziej nieudolni zostaną wyróżnieni inskrypcją na poszczególnych sylwetkach wraz z informacją o projektach, które nadzorowali oraz zmarnowanych kwotach pieniędzy.

Istotne jest, by warsztaty terenowe odbyły się w dżdżysty lub mroźny listopadowy dzień – będzie to dobrym nawiązaniem do warsztatów projektowych z projektu nr 1401/BP2016, które, choć mogły być zorganizowane przez cały rok, zostały zorganizowane przez urząd w listopadzie i w związku z tym nikt na nie nie przyszedł.

W przypadku, gdyby w efekcie ocieplania klimatu w końcówce 2019 nie było zimnych dni, projektodawca dopuszcza przeniesienie warsztatów na kolejny rok – co wprawdzie jest niezgodne z regulaminem, ale dobrze nawiąże do niezrealizowanego projektu nr 571/BP2107.


Uzasadnienie dla realizacji projektu
Projekt nie wymaga szczególnie wylewnych uzasadnień: okoliczni mieszkańcy od samego początku bardzo aktywnie angażowali się w tworzenie i promowanie projektów BP, bowiem braki w infrastrukturze w tej okolicy wołają o pomstę do nieba. Zależało im, by naprawić ten kompletnie zaniedbany przez urzędników kawałek miasta, na którym dziś żyje kilkanaście tysięcy ludzi.

Mimo bardzo dużego poparcia społecznego projekty w większości zostały zrealizowane w sposób partacki, nastawiony na ich “odhaczenie”, a nie tak, by służyły mieszkańcom.

Zwrócenie uwagi na ten problem pozwoli w przyszłości na usprawnienie BP oraz lepsze gospodarowanie samorządowymi pieniędzmi.

Szczegółowe uzasadnienie można przeczytać na http://ujeb.se/bpzp" onclick="window.open(this.href);return false;


Wstępny kosztorys projektu wraz z wyszczególnieniem jego składowych
Niewątpliwie silną stroną projektu jest jego niewielki koszt. Symboliczne dykta, paździerz, ewentualnie tektura, stanowiące większość substancji, należą do bardzo tanich tworzyw. W przypadku wybrania projekt nie będzie dużym obciążeniem dla budżetu i nie zablokuje realizacji ewentualnych innych poważnych przedsięwzięć infrastrukturalnych, które co roku składają mieszkańcy w tym rejonie.

Inną wartą podkreślenia zaletą projektu jest to, że jeśli oszacowane kwoty okażą się za niskie i realizacja projektu przy trzymaniu się za wszelką cenę kosztorysu będzie wymagała obniżenia jego jakości, nie będzie to miało żadnego znaczenia, a może wręcz, z uwagi na samą istotę projektu, wzmocni jego przekaz!

Specyfikacja kosztów:
- Piłkarzyki - koszt wykonanych z drewna, czyli szlachetniejszego materiału, wg. portalu Allegro to ok 300 zł. Dla bezpieczeństwa zakładam 500 zł brutto.
- Sylwetki z dykty z obrotowymi głowami - 4 x 100 zł = 400 zł
- Tablica tytułowa - 100 zł
- Dokumentacja projektowa: (projekt koncepcyjny uzgodniony z projektodawcą oraz wydziałem estetyki, projekt wykonawczy, szczegółowe specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych, przedmiar robót, kosztorys inwestorski) - 600 zł
- Nadzór autorski projektodawcy - projektodawca deklaruje nieodpłatnie
- nadzór inwestorski - 200 zł

Razem 1800 zł

Warsztaty, z uwagi, że nikt na nie nie przyjdzie z powodu brzydkiej pogody - nie będą kosztowały nic.
Projekt w kolejnych latach nie będzie generował żadnych kosztów.

Jednocześnie, jako projektodawca z dużym doświadczeniem w obszarze uzgodnień projektów z rozmaitymi jednostkami miejskimi, deklaruję pełne nieodpłatne zaangażowanie podczas ewentualnych uzgodnień.
http://app.twojbudzet.um.warszawa.pl/projekt/14148" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

Autor tematu
defekator
Rhetor
Posty: 11585
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: BO 2018

Post autor: defekator »

Na kolejną edycję zgłoszono zaledwie 14 projektów. Nie ma co się dziwić skoro władze miasta robiły co mogły aby do tej idei zniechęcić. Od grzebania w projektach po absurdalne liczby podpisów potrzebne do zgłaszania projektu. (ostatnio chyba było to 100 podpisów - kretynizm bo weryfikacją przecież miało być głosowanie) Jeszcze rok lub dwa i budżet zostanie skasowany ze względu na "niskie zainteresowanie mieszkańców". Jakież to tarnowskie - w tym mieście władze prawie wszystko robią po to aby robić i pokazać, że się robi a nie po to aby było zrobione dobrze. Jednej rzeczy nie potrafią wykonać zgodnie ze standardami.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


Dorota1975
Rhetor
Posty: 2028
Rejestracja: 23-10-2009, 16:15
Lokalizacja: TARNÓW

Re: BO 2018

Post autor: Dorota1975 »

zgłoszono 21, ale kilka odpadło (wymogi formalne, niezgodność z regulaminem) i zostało 14 projektów poddanych pod głosowanie.

http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci ... glosowanie" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6820
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: BO 2018

Post autor: LordRuthwen »

Ja miałem aspiracje do napisania BO Małopolska, ale po dowiedzeniu się jak to działa (w urzędzie, bezpośrednio) dałem sobie spokój, bo to po prostu nie miało sensu.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: BO 2018

Post autor: ad2222 »

A ja się pokusiłem. Zobaczę co z tego wyjdzie, i ewentualnie poproszę o głosy.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: BO 2018

Post autor: Jan Kowalski »

A tu dla porównania Kraków:

Tegoroczny Budżet Obywatelski Krakowa zdominowany przez projekty związane ze sportem, transportem i miejską zielenią. Spośród ponad 600 zgłoszonych projektów, w głosowaniu weźmie udział blisko 450.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.


tarnowski meloman
Obywatel
Posty: 6
Rejestracja: 12-06-2018, 09:53

Fortepian dla Tarnowa (projekt 11)

Post autor: tarnowski meloman »

W Światowym Dniu Muzyki i w nawiązaniu do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego Tarnowa chciałbym zachęcić do poparcia projektu nr 11 zakupu nowego instrumentu do tarnowskiej Sali Lustrzanej.
"Stary" i mocno wysłużony fortepian Petrof w praktyce nie nadaje się już do dalszej eksploatacji, co skutkowało tym że jeszcze na początku tej kadencji Rady Miejskiej pojawiły się (zakończone niepowodzeniem - radni odrzucili tej pomysł) plany zakupu nowego fortepianu po Konkursie Chopinowskim w 2015 roku. Wbrew pozorom imprez muzycznych w Sali Lustrzanej jest naprawdę sporo (np. obecnie udało się zarezerwować Salę dopiero na koniec września), więc okazji do pochwalenia się instrumentem nie zabraknie.
Z muzycznym pozdrowieniem!

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11047
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: BO 2018

Post autor: Goscinny »

Fajnie, niech miasto kupi do swojej sali instrument, ale nie wykorzystując kasę z BO.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: BO 2018

Post autor: ad2222 »

Już wolę zagłosować za nowym fortepianem niż np za remontem jakiejś drogi...
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Re: BO 2018

Post autor: Jan Kowalski »

Słyszałem o fortepianie fajny komentarz, że to jedyna rzecz której Ciepiela nie może spieprzyć. :) Jest określony dokładny model i cena i tu się nie da zrobić inaczej niż zamierzenia pomysłodawców. Ja oddałem głos na tężnię.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

Autor tematu
defekator
Rhetor
Posty: 11585
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: BO 2018

Post autor: defekator »

Dla odmiany plus za znacząco ułatwiony sposób głosowania przez internet:

https://bo.tarnow.pl/glosowanie-formularz.php" onclick="window.open(this.href);return false;
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

ODPOWIEDZ