Domena tarnow.pl

Co byśmy bez nich zrobili? Masz problem ze sprzętem? Chcesz kupić grę? Tutaj jest odpowiednie miejsce na takie tematy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Domena tarnow.pl

Post autor: LordRuthwen »

Tak myślę i myślę... i nic logicznego mi do głowy nie przychodzi.
Skoro miasto używa domeny tarnow.pl, znaczy, że za nią płaci, skoro za nią płaci, to może zarządzać jej subdomenami, bo ma wykupioną domenę wyższego poziomu.
To dlaczego ja muszę płacić AGH za subdomenę tarnow.pl?
Dlaczego ta kasa nie zostaje tu na miejscu?

Może mi ktoś wyjaśnić?

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Wyjaśnię: bo tak. Już nie raz był ten temat poruszany (jeszcze za Ciepieli) i nic. Albo przejęcie zarządzaniem domeną i subdomenami nie jest takie proste z formalnego punktu widzenia, albo po prostu nie ma nikogo mądrego w mieście, kto potrafiłbym zarządzać DNS'em ;)
Domeną lokalną zarządza Cyfronet i to, że ktoś ma wykupioną domenę tarnow.pl nic nie znaczy. Taki wyjątek.
A przecież roboty nie ma dużo, a kasa łatwa.

Awatar użytkownika

Autor tematu
LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Ano nie ma, dla leniwych sa nawet graficzne interfejsy.


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Jak dla mnie to i tak zrobili ogromny postęp ponieważ kilka miesięcy temu wpisując w przeglądarce tarnow.pl nic się nie otwierało. Trzeba było pisać www.tarnow.pl


krzychu
Archont
Posty: 881
Rejestracja: 23-09-2009, 19:02
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: krzychu »

macie na mysli takie cos jak w prv.pl ? pytanie kto stworzy takie cos dla tarnow.pl ?
Ostatnio zmieniony 22-11-2011, 23:40 przez krzychu, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

krzychu, postawienie serwera DNS to jest "chwila". Pozostałaby kwestia odpowiednich wpisów w serwerach wyższego rzędu i gotowe.
Sam w firmie mam postawionego DNS'a i da się tym zarządzać bez problemu :)


krzychu
Archont
Posty: 881
Rejestracja: 23-09-2009, 19:02
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: krzychu »

no wlasnie trzeba sie dogadac z serverami wyzszego rzedu ;-) i to moze byc problem

BTW ja sie zastanawiam ze skoro kazdy moze taki server postawic to jak jest kierowany ktos kto wpisuje adres w przegladarke ?

czy mozna poczynic taki zapis ze domena tarnow.pl jest wlasnoscia gminy tarnow i analogicznie do innych miast ?

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Krzychu, poczytaj sobie na jakiej zasadzie działa DNS: http://pl.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System Tutaj jest opisane dość łopatologicznie jak wygląda komunikacja Twojego komputera z DNS: http://pl.wikipedia.org/wiki/Domain_Nam ... ystemu_DNS

Awatar użytkownika

Marcin Golec
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 24-08-2009, 08:29
Lokalizacja: Tarnów - oczywiście
Kontakt:

Post autor: Marcin Golec »

krzychu pisze:
czy mozna poczynic taki zapis ze domena tarnow.pl jest wlasnoscia gminy tarnow i analogicznie do innych miast ?
teoretycznie mozna - i na ile mnie pamiec nie myli jakies miasta juz w sądzie dochodziły swoich praw.
brudnego czołgu na polu bitwy nie widać

Awatar użytkownika

gumini_0317
Archont
Posty: 767
Rejestracja: 16-12-2010, 12:52
Lokalizacja: zza Dunajca

Re:

Post autor: gumini_0317 »

Wiem, że należy mi się złota łopata za odkopanie tematu.
LordRuthwen pisze:Tak myślę i myślę... i nic logicznego mi do głowy nie przychodzi.
Skoro miasto używa domeny tarnow.pl, znaczy, że za nią płaci, skoro za nią płaci, to może zarządzać jej subdomenami, bo ma wykupioną domenę wyższego poziomu.
To dlaczego ja muszę płacić AGH za subdomenę tarnow.pl?
Goscinny pisze:Domeną lokalną zarządza Cyfronet i to, że ktoś ma wykupioną domenę tarnow.pl nic nie znaczy. Taki wyjątek.
A przecież roboty nie ma dużo, a kasa łatwa.
Chcę wykupić domenę np xyz.tarnow.pl. Wg cennika jest to 50 zł+VAT. Czy muszę osobno zapłacić za xyz.tarnow.pl i http://www.xyz.tarnow.pl" onclick="window.open(this.href);return false;?

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Domena tarnow.pl

Post autor: Goscinny »

nie - to, co przed xyz.tarnow.pl to już subdomeny i możesz mieć ich i tysiąc. opłata jest tylko za xyz.tarnow.pl

ODPOWIEDZ