serwer www i ftp

Co byśmy bez nich zrobili? Masz problem ze sprzętem? Chcesz kupić grę? Tutaj jest odpowiednie miejsce na takie tematy.

Autor tematu
krzychu
Archont
Posty: 881
Rejestracja: 23-09-2009, 19:02
Lokalizacja: Tarnów

serwer www i ftp

Post autor: krzychu »

chce kupic cos takiego co ma dzialac jako serwer www i ftp co o tym sadzicie ?

http://sklep.synologic.pl/synology-ds112-p-2.html


Xysiu
Obywatel
Posty: 11
Rejestracja: 22-07-2011, 07:19

Post autor: Xysiu »

Urzadzenia Synology ogolnie sa niezle (w swojej klasie produktow). Pytanie, ktore trzeba sobie zadac - do czego ten serwer WWW bedzie sluzyl? Jak duzo klientow/polaczen ma obsluzyc, jakie technologie wspierac (z PHP/MySQL nie bedzie problemu choc i to zalezy od konkretnych potrzeb)? I jeszcze jedno wazne pytanie: czy na serwerze tym beda trzymane jakies dane, ktorych potencjalna utrata bedzie Cie mocno bolec? Zauwaz, ze serwer jest jednodyskowy (tak apropos to dysk nie jest w komplecie) - dysk pada i nie ma nic. Jesli beda skladowane dane o duzym znaczeniu polecalbym serwer wspierajacy przynajmniej RAID-1 (min. 2 dyski) - dyski sa wtedy wierna kopia siebie i w razie awarii jednego dane masz na drugim. Oczywiscie nie mowimy tu o awarii calego urzadzenia (kontrolera dyskow/zasilacza itp.) bo sprzet z redundancja/dublowaniem kontrolerow/zasilaczy to nie ta liga i nie te pieniadze :)

Pozdrawiam,

Krzysiek


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Podany przez Ciebie serwer odpuść sobie. Serwer działa zazwyczaj w pracy ciągłej więc jeden dysk to za mało. Osobiście posiadam Synology 212j od roku i moje wrażenia są generalnie pozytywne ale dziś na pewno zdecydowałbym się na coś mocniejszego np. 214. Jednak 256 ramu i 1.2 Ghz procesor to trochę mało. Mi to bardzo nie przeszkadza ponieważ używam go do celów domowych tzn.:
- serwer multimediów
- ftp
- Cloud Station
- Worldpress (dla swoich potrzeb)
- Download Station
- oraz przechowywania danych.

WP działa stosunkowo wolno ze względu na małą ilość ramu. Dlatego jeśli ma z tego korzystać więcej użytkowników to model przez Ciebie podany będzie zdecydowanie za słaby.


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

Najlepiej aby autor wątku podał do czego ten serwer będzie wykorzystany.

Jeśli chce sobie zrobić serwer w domu - ok, choć wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem jest postawienie sobie na VM jakiegoś LAMPa i jest spokój. Sa nawet gotowe maszyny do ściągnięcia z preinstalowanym LAMPem.

Jeśli chodzi o używanie go jako serwer zewnętrzny to ten sprzęcik nada się co najwyżej do lekkiej stronki statycznej, bo o jakimś rozbudowanym tworze nie ma co myśleć.

Pytanie w pierwszym poście jest mało konkretne.
Im Lazy and I like it


Autor tematu
krzychu
Archont
Posty: 881
Rejestracja: 23-09-2009, 19:02
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: krzychu »

no chce wrzucic jakas stronke i pliki zeby z calego swiata byl do tego dostep

serwer bedzie pewnie odwiedzany przez kilka osob w tygodniu

po prostu podam komus namiar link na pliki i na stronke

kiedys tak robilem mialem oprogramowanie do serwera ftp i www na moim komputerze z publicznym ip

ale

problem ze komp sie szybko wirusowal a po drugie teraz mam siec na routerze z wifi i ip publiczne jest na routerze


jamtex
Prytan
Posty: 157
Rejestracja: 23-09-2010, 15:44
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie
Kontakt:

Post autor: jamtex »

Wydasz ponad 600 zł na sprzęt który może(?) spełni Twoje oczekiwania.
Za ok 20 zł/miesiąc masz serwer /hosting (np: http://www.nazwa.pl/hosting/ )
Nie chcę nikogo reklamować - jednak zapoznaj się z ofertami hostingowymi.
IMHO to znacznie lepsze rozwiązanie niż postawienie maszyny w domu.

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

A po co tak przepłacać 20 zł za miesiąc? Do takich celów wystarczy hosting za ok. 40 - 50 zł rocznie.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7657
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

huziu, ale chyba w prawie wszystkich tego typu ofertach jest limit transferu, a jak chcesz kilkunastu osobom przesłać jakieś zdjęcia czy film z imprezy, to ciężko się w transferze wyrobić.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11057
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Do przesyłania czy udostępnienia kilku plików ja bym jakąś chmurę wykorzystał: dropboxa, box'a copy.com czy nawet chmurę od Google czy MS.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6846
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

ad2222, znam takiego jednego, nawet na tym forum, który ma serwer i w opcji za 50zł/rok limitu transferu nie ma :P


imlazy
Thesmothetai
Posty: 1006
Rejestracja: 17-12-2011, 21:45
Lokalizacja: ze świata, obecnie Tarnów

Post autor: imlazy »

krzychu pisze:no chce wrzucic jakas stronke i pliki zeby z calego swiata byl do tego dostep

serwer bedzie pewnie odwiedzany przez kilka osob w tygodniu

po prostu podam komus namiar link na pliki i na stronke

kiedys tak robilem mialem oprogramowanie do serwera ftp i www na moim komputerze z publicznym ip

ale

problem ze komp sie szybko wirusowal a po drugie teraz mam siec na routerze z wifi i ip publiczne jest na routerze
To zakup jakis sensowny router z możliwością podpięcia dysku po USB i tyle.
Później skonfiguruj to odpowiednio i będziesz miał dokładnie tą funkcjonalność o jaką Ci chodzi.

Dostanie się do komputera za NATem też nie jest problemem, bo to tylko proste przekierowanie portu które robisz na routerze i tyle.

Jednak wg mnie wystawianie na łączu domowym czegokolwiek na świat mija się z celem bo byle złośliwiec zapcha Ci łączę :P Wystarczy poskanować sobie port 80 po całej klasie IP i później można naprawdę napsuć krwi takiemu jak Ty :(

Przy okazji: jeśli to TYLKO dla Ciebie i ewentualnie znajomych którzy dostaną od Ciebie linki wywal ten serwer na jakiś niestandardowy port ( nie 80 ), zdecydowanie gdzieś powyżej 40'000. Zmniejsza to szansę na to że ktoś po znalezieniu Twojego 'serwera' będzie Ci 'szkudził' ;)
Ostatnio zmieniony 04-11-2013, 17:14 przez imlazy, łącznie zmieniany 1 raz.
Im Lazy and I like it


Cubaza
Rhetor
Posty: 3789
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

LordRuthwen, a co to za serwer? Bo ja szukam jakiegoś w miarę taniego serwera ;) Tylko jeden wymóg to JAVA i JSP ;-)


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

To zakup jakis sensowny router z możliwością podpięcia dysku po USB i tyle.
Stronki na routerze nie zrobi ;)
Jednak wg mnie wystawianie na łączu domowym czegokolwiek na świat mija się z celem bo byle złośliwiec zapcha Ci łączę
Ja mam wystawione na świat i nie mam problemów. Oczywiście na wyższych portach. Do tego ochrona przed DDoS. Jak na razie tylko jedna próba logowania na ftp.
LordRuthwen, a co to za serwer?
Odpowiem za niego. Dedykowany, nie pamiętam od jakiego operatora. Sam korzystam, nie narzekam :)

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6846
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Cubaza pisze:Tylko jeden wymóg to JAVA i JSP ;-)
No to mi przykro, nie ma tam Tomcata.
halford pisze:Stronki na routerze nie zrobi ;)
A chcesz się założyć? :P
Dorzucenie do tego apache to nie problem :)


halford
Rhetor
Posty: 2093
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Dorzucenie do tego apache to nie problem
W maluchu też się mieści ponoć 16 osób co nie znaczy, że jest przeznaczony do przewozu takiej liczby pasażerów ;)

ODPOWIEDZ