Retrogaming po tarnowsku

Co byśmy bez nich zrobili? Masz problem ze sprzętem? Chcesz kupić grę? Tutaj jest odpowiednie miejsce na takie tematy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
tbxx
Obywatel
Posty: 24
Rejestracja: 29-09-2015, 12:34
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Retrogaming po tarnowsku

Post autor: tbxx »

Jako że to mój pierwszy post na forum, pozwólcie że się trochę przedstawię ;)
tbxx - admin/red. nacz. jednego z największych (nie komercyjnych) polskich serwisów retro-gamingowych. Poza pisaniem o starych grach (a także tych nowszych i najnowszych) wspieramy sprzętowo różnego rodzaju retro-gamingowe eventy (DKiG, Pixel Heaven (w 2014r), Pyrkon...), a także współorganizowaliśmy/współorganizujemy Koszalin Amiga Day, Koszalin Retro Games Show.

W Tarnowie mieszkam od lat kilu(nastu). Wcześniej mieszkałem niewiele ponad 30km od Tarnowa, tak że pewne rzeczy pamiętam jak przez mgłę (zresztą byłem wtedy młody), może ktoś pamięta coś więcej i dopowie/dopisze (generalnie chodzi mi o wspominki gdzie chodziliście grać, gdzie kupowaliście gry, na czym graliście)

I Automaty Arcade

1. Pierwsza migawka to barakowóz z automatami arcade, stał gdzieś w okolicach paczkomatu/stacji BP przy dworcu autobusowym (wtedy PKS). Myślę że to była końcówka lat '80.
2. Automaty na dworcu PKP - z tego co pamiętam przynajmniej 2x zmieniali lokalizacje na dworcu. Niestety z tytułów pamiętam tylko Mortal Kombat 4, więc generalnie "nowy" automat, końcówka lat '90
3. Automaty w "Marvid"?? chyba tak się to nazywało, na 25lecia PRL (pod Studiem Tańca Honorata) - na pewno stały strzelanki na pistolet: House of Dead 2 i Virtua Cop 2
4. Obecnie ze staroci kojarzę tylko "Off Road Challenge" - oryginalna! buda stoi w kawiarni w paku wodnym (chociaż przez chwile stało tam również oryginalne "Callifornia Speed")

II Sklepy z grami/wypożyczalnie

1. TeleVideo - D.H. Świt - jak stoiska "przemysłowe" były na "samym dole" - obsługa strzelała do kaczek na konsoli Pegasus - bodajże za jedyne 199PLN, później jak ich przenieśli na samą górę mieli w ofercie "piraty" na Game Boy Advance w cenach 140-150 (wtedy oryginały kosztowały ok 180) - zwróciłem uwagę obsłudze że handlują podróbkami - usłyszałem "nie warto dopłacać 30zł do instrukcji"
2. Wydaje mi się że były to stoiska sklepu "Kwant" - również Świt na dole - używane oryginały na Game Boy po 30-40zł i piraty w pudełeczkach od 80 w górę, później to samo spotkałem na ich stoisku w dh Zenit
3. Kolejny "Kwant"? na Żydowskiej (chyba teraz tam jest Restauracja u Jana?) - na 100% jeszcze w 1995 kupowałem tam oryginalne gry do Atari 8bit na dyskietkach.
4. DH. Alfa stoisko na górze- być może kolejny Kwant - tam wcześniej kupowałem gry na Atari, nie pamiętam czy były oryginały, ale na pewno mieli czyste dyskietki oraz składanki z FK "Grubcio"
5. DH Oskar, stoisko na górze, ale nie pamiętam dokładnie jakie gry były w ofercie
6. ul. 25lecia PRL - budynek wcześniej jak "Marvid", obecnie tam się chyba znajduje jakiś bank, z boku, po schodkach w dół, mały sklepik, pamiętam podpiętą pod tv Segę Dreamcast, oraz grę "Star Wars: Shadows of the Empire" na Nintendo64 za 249PLN
7. Wypożyczalnia "Miraż?" za Kościołem Misjonarzy - mieli w ofercie gry na SNES - nie posiadałem wtedy konsoli ale potrzymałem sobie grę "Donkey Kong Country" która kosztowała wtedy ok 350PLN.

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: Goscinny »

ad 1) tak, były tam "automaty" :)
ad 2) było też "Pole Position"
Dodatkowo była buda z kilkoma automatami przy Lwowskiej - teraz jest tam Urząd Skarbowy. Była jakaś strzelanka z dwururką, jakaś jazda samochodem (widok "3d" :) - takie białe słupki na ekranie - nic poza tym. Jakaś taka gra w której na środku była baza, były 4 przyciski kierunku i fire :) Trzeba było zestrzelić pojazdy atakujące tą bazę. Chyba jeszcze "Missile Commander" tam było.
Pamiętam jeszcze jakiś automat w Mościciach w Sezamie - tam była jazda po torze - widok z góry - o ile kojarzę to tor był naklejony na kineskop, a animowany był tylko samochód - oczywiście wszystko tylko na biało.
Na dworcu PKS też coś było do grania.
Na XXV-Lecia (w tych sklepikach obok Jasnej) były pinballe i inne gry (czasami wymieniane) - chyba Arcanoid tam był.
No i "gralnia" z kilkoma Atari na obecnej al. Solidarności (obok Grottgera). Tam się płaciło za godzinę.

Co do "Kwantu" w Świcie - to stoisko było chyba w podziemiach - tam gdzie teraz jest spożywczy.
Grubcio :) Hehe - pracowałem jakiś czas u niego. Ściana dwukasetowców (dobrych firm - nie 'jamników') i klonowanie kaset z grami na Atari :) Na C-64 trzeba było nagrywać 'normalnie' z komputera, bo turbo się źle kopiowało :) Pełne piractwo i sprzedawanie kaset z grami na Kapłanówce. A co lepsze - miał napisany własny system "antypiracki", żeby nie dało się skopiować tego, co się u niego kupiło - takie to były czasy :P
Kasety z grami można było kupić na Rynku - najpierw Rynek 9 (Empik!), a potem Rynek 19? - ta kamienica na rogu Piekarskiej. Oczywiście piraty :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
tbxx
Obywatel
Posty: 24
Rejestracja: 29-09-2015, 12:34
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: tbxx »

Przypomniało mi się jeszcze, to musiały byc lata '93-'95 kumpel chodził do technikum na Szujskiego, przywoził takie dyskietki:

Obrazek

to jakaś szkolna dilerka, czy było to dostępne gdzieś na mieście?
Kumpel przywiózł też kiedyś dyskietki z demami "Zelax'u" coś mówił w tedy o "świętym", ale już nie pamiętam czy miał je od niego, czy jakiegoś kolegi.


Kirk
Archont
Posty: 646
Rejestracja: 25-09-2009, 09:18
Lokalizacja: Tarnów

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: Kirk »

Ja kojarzę jeszcze flippery na Przecznicy Strusińskiej przy banku koło Świtu, poprawcie mnie jeśli się mylę, to się "Baks" nazywało czy jakoś podobnie.


kato
Rhetor
Posty: 2693
Rejestracja: 24-08-2009, 11:27
Lokalizacja: Tarnów

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: kato »

Koło II Liceum była firma, która wypożyczała Atari. Można było pograć w "Last Starfighter".

:)
Nikt Panu nie da tyle, ile ja mogę obiecać (KMN)


Cubaza
Rhetor
Posty: 3776
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: Cubaza »

Na Kapitulnej, w wypożyczalni też były automaty. Z tego co pamiętam to jakieś wyścigi i coś jeszcze.

Awatar użytkownika

Autor tematu
tbxx
Obywatel
Posty: 24
Rejestracja: 29-09-2015, 12:34
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: tbxx »

Zadam kolejne pytanie;)
Czy posiadacie jakieś retro konsole/komputery/gry? (powiedzmy takie minimum starsze niż 10 lat)
Czy nadal gracie w "stare" gry?

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: LordRuthwen »

Amiga600HD + C64 mogą być? :P

Awatar użytkownika

Autor tematu
tbxx
Obywatel
Posty: 24
Rejestracja: 29-09-2015, 12:34
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: tbxx »

Oczywiście ;)
Raczej się nie spodziewam, że ktoś pochwali się posiadaniem Odry, na której gra w kółko-krzyżyk :D

Awatar użytkownika

Autor tematu
tbxx
Obywatel
Posty: 24
Rejestracja: 29-09-2015, 12:34
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: tbxx »

Nie ukrywam że spodziewałem się większego zainteresowania tematem ;)

Generalnie to już ostatnia sprawa jaką chciałem poruszyć w tym wątku, a zarazem główny powód dla którego wątek został założony.

Ponieważ "moja ekipa" jest dość mocno rozrzucona po kraju, ciężko nam cokolwiek zorganizować (za wyjątkiem Koszalina).
Jak widzicie możliwość organizacji retro-growej imprezy w Tarnowie? Czy można by liczyć na Waszą pomoc?

Podstawowe założenie - impreza musi być darmowa (w znaczeniu wejście za "free"). Ponieważ takich akcji nie organizuje się z dnia na dzień, pomyślałem np. o 3 czerwca 2016 - sobota po dniu dziecka.

Co mamy?
- komputery, konsole, oryginalne gry
- kilka tv CRT (do 10szt.)
- ekipę do obsługi imprezy (w znaczeniu osoby które znają się na sprzęcie, grach - potrafią o nich ciekawie opowiadać)

Co potrzebujemy?
- Sala/lokal, dysponujące odpowiednią ilością prądu;)
- Telewizory CRT (na zasadzie wypożyczenia/przekazania na poczet kolejnych imprez tego typu) - żeby impreza miała sens przydało by się 40-50szt :/
- Przydałby się także jakiś sponsor imprezy (moglibyśmy zorganizować jakiś turniej/turnieje w gry - najczęściej współorganizowaliśmy turnieje Sensible Soccer i Mario Kart 64)
- Dodatkowo zawsze przydadzą się kolejne komputer/konsole/gry(oryginały) również na zasadzie wypożyczenia na imprezę lub przekazania na potrzeb przyszłych wydarzeń tego typu.


święty
Metoikos
Posty: 1
Rejestracja: 12-10-2015, 12:37

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: święty »

Duży salon z automatami arcade był przy ulicy promiennej koło bloku 22 , można było w takie girki zagrać jak Donkey Kong, Elevator Action, Frogger, Street Fighter oraz wiele innych.
Ja swego czasu działałem na demoscenie na małym atari XL/XE - posiadam takowy sprzęt jeszcze oraz monitor commodore 1084 :)

Awatar użytkownika

Autor tematu
tbxx
Obywatel
Posty: 24
Rejestracja: 29-09-2015, 12:34
Lokalizacja: Tarnów
Kontakt:

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: tbxx »

święty pisze: Ja swego czasu działałem na demoscenie na małym atari XL/XE
Właśnie sobie uświadomiłem że "Reditus" ma już ponad 11lat...

Byłem w sobotę w Parku Wodnym, tym razem stał automat "Cruis'n World" (Midway, 1996).


bobikowoz
Metoikos
Posty: 1
Rejestracja: 13-10-2015, 17:19

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: bobikowoz »

W salonie przy promiennej na pewno było Golden Axe :)

Co do imprezy retro-growej w Tarnowie, to z pewnością pojawię się jako uczestnik, jeśli uda się domknąć temat. Ze sprzętów ponad 10 letnich, to jedynie ps2 mogłoby z mojej strony wesprzeć imprezę.


wadas
Prytan
Posty: 170
Rejestracja: 22-12-2011, 16:02

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: wadas »

Napiszę tylko listę salonów z grami arcade i fliperami do których uczęszczałem:

Moja przygoda z grami Arcade zaczynała się pod koniec lat 80 i wyglądała chronologicznie tak:

1. Taki mały budynek przy ulicy słonecznej koło przejścia dla pieszych, później tam był długo butik:
- grało się głównie w symulatory samochodów i strzelnianki z pistoletem.
2. Ulica promienna, obecnie jest tam sklep:
- grało się gównie w Duble Dragon, Street Fighter, Toki, Golden Axe 2 i Ninja (zapomniałem nazwy)
3. Flipery "U Roczniaka" na ul. Długa:
- grało się głównie w Cadillacs and Dinosaurs, MORTAL KOMBAT 1 i 2!! oraz Golden Axe Revenge of Death Adder
4. Flipery na parterze budynku przy Słonecznej (baza Skinheadów i Tarnovii ;) )
- tu się grywało w Mortal Kombat 3, King Of Fighter 3 i 4
5. Flipery na dworcu PKS:
Głównie Mortal Kombat, King Of Fighter 3 i 4, jakaś piłka nożna.

Grywałem też na automatach w wypożyczalni kaset video przy Długiej (obecnie Carefurr), ale tam były zaledwie 2-3 maszyny. Głównie King of Figter 2.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Retrogaming po tarnowsku

Post autor: LordRuthwen »

Na Zielonym w wypożyczalni wideo pomiędzy blokami 6 i 15 też były Nintendo.

ODPOWIEDZ