Router - dom jednorodzinny

Co byśmy bez nich zrobili? Masz problem ze sprzętem? Chcesz kupić grę? Tutaj jest odpowiednie miejsce na takie tematy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika

Autor tematu
PrzemczaN
Proedroj
Posty: 308
Rejestracja: 21-07-2012, 15:27

Router - dom jednorodzinny

Post autor: PrzemczaN »

Poszukuję routera, solidnego, do domu jednorodzinnego. Rodzice kupili sobie smart TV i okazuje się, że stary router puszcza bardzo słaby sygnał, oglądanie czegokolwiek z internetu jest ciężkie.

Trochę o wymaganiach: dom jednorodzinny, dwupoziomowy. Router na górze, TV na dole. Ja się zjedzie więcej osób do domu, to powiedzmy że fajnie dał radę obsłużyć TV, 2-3 laptopy, 4 telefony - czyli żadne cuda, ale też kilka urządzeń już jest. To nie jest firma, więc budżet: fajnie by się było zmieścić do 400 zł. Zapytacie mnie o internet: na chwilę obecną jest tam Info Net po radiu, ale jest chyba temat światłowodu, więcej będę wiedział za tydzień, ale tak czy tak ma to być router przyszłościowy. Przewertowałem internet i przeczytałem sporo negatywnych opinii na temat Tp-linków. Z kolei dobre opinie i cenę mieszczącą się w budżecie ma Asus RT-AC58U. Prosiłbym o jakieś opinie, na temat tego modelu lub ewentualnie co w zamian. Dzięki z góry.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Router - dom jednorodzinny

Post autor: LordRuthwen »

Ja ze swojej strony mogę z czystym sumieniem polecić TP-Link WR1043ND. Nie jest to nowość, bo model jest na rynku już ładnych parę lat, ale po wgraniu OpenWRT (eko.one.pl) w miejsce oryginalnego firmware na prawdę daje radę - używam w domu - Xbox/PS3 + 4 komórki + 2 laptopy + drukarka + dysk sieciowy + malina + PC.

Awatar użytkownika

Autor tematu
PrzemczaN
Proedroj
Posty: 308
Rejestracja: 21-07-2012, 15:27

Re: Router - dom jednorodzinny

Post autor: PrzemczaN »

Dzięki za odpowiedź. Sprawdziłem ten Twój model. Parametrowo jest słabszy niż Asus. Teraz pytanie czy warto dziś inwestować w tą nieco starsza technologię? Oczywiście ja nie zaprzeczam że on działa dobrze tylko bardziej w ten sposób czy gdybyś dziś inwestował jeszcze raz to czy nie kupił byś czegoś nowszego?


krzychu
Archont
Posty: 881
Rejestracja: 23-09-2009, 19:02
Lokalizacja: Tarnów

Re: Router - dom jednorodzinny

Post autor: krzychu »

tez mam tp-link to dobra firma
LA ARTE

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Router - dom jednorodzinny

Post autor: LordRuthwen »

Tak konkretnie to kupiłem taki sam żonie do firmy 3 miesiące temu (w szczycie 15 laptopów + kilka tabletów), bo go znam i używam z powodzeniem od wersji 1 (obecnie jest wersja 5). Parametrycznie niby słabszy od asusa, tylko pytanie jakich parametrów może Ci braknąć w użytku domowym?
- Masz 5 portów po gigu, więc po kabelku masz w domu 1 Gb/s
- wifi wspiera tylko w częstotliwości 2,4 GHz w standardzie N, ale z moich sprzętów to chyba żaden nie ma 5 GHz, więc mi 5 nie potrzebne i nie przewiduję, żebym to się miało zmienić w ciągu najbliższych kilku lat. - realnie po wifi jestem w stanie wyjść z maksymalną przepustowością łącza, jakie mam w domu (ZETO)
- Możesz sobie ustawić drugą, izolowaną sieć dla gości (np bez dostępu do dysków czy innych sprzętów domowych)
- Jak masz zamiar coś więcej pogrzebać to wspiera vlany - ja używam do separacji monitoringu, IoT
- Wspiera multiWAN - możesz sobie np podpiąć modem LTE jako łącze zapasowe
- Tam pod spodem jest Linuks, więc jak chcesz coś grzebnąć bardziej złożonego to też można.

Minusem tego routera jest to, że tablica natująca jest obsługiwana programowo a nie sprzętowo, więc wyjście w świat z NAT-a (sieci domowej) jest przez to ograniczone z potencjalnych 1 Gb/s do około 300-400 Mb/s, więc nie nadaje się dla ruchu natowanego dla łącz wyższej przepustowości.

Awatar użytkownika

Autor tematu
PrzemczaN
Proedroj
Posty: 308
Rejestracja: 21-07-2012, 15:27

Re: Router - dom jednorodzinny

Post autor: PrzemczaN »

Z tych kwestii które opisałeś to po pierwsze technologia. Tutaj jest N natomiast z tego co przeczytałem dużo wydajniejsza i przyszłościowa jest AC. Z tego co czytam ma również spory wpływ na zasięg na czym też mi zależy bo właśnie z zasięgiem jest tam w domu teraz największy problem. Kolejna kwestia to pasmo. W firmie mam router obsługujący zarówno 2.4 jak i 5 GHz. Mój laptop czy telefon mają dwuzakresowe karty i ja osobiście korzystam z 5 GHz bo są też urządzenia które mogą korzystać tylko z 2.4 co sprawia że ta częstotliwość jest bardziej zatłoczona. Obecny Tp-link się dodatkowo wiesza, ale tutaj bym nie chciał oceniać firmy. Myślę że jest to bardziej kwestia modelu.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Router - dom jednorodzinny

Post autor: LordRuthwen »

Zaśmiecenie pasma ma średnie znaczenie w domu, w bloku jest sprawą pierwszorzędną. Ten mi się nie powiesił odkąd go mam.
Taka moja rada, że jeśli już coś kupisz sprawdź wcześniej czy możesz tam wgrać OpenWRT - łata pierdyliard dziur standardowo umieszczanych w sofcie routerów zwiększając bezpieczeństwo, jest stabilne i zwiększa możliwości routera.

Awatar użytkownika

TomekMKM
Rhetor
Posty: 2339
Rejestracja: 18-11-2010, 00:24
Lokalizacja: Tarnów

Re: Router - dom jednorodzinny

Post autor: TomekMKM »

Co do zasiegu, zawsze można APka postawić na dole :D

ODPOWIEDZ