Mleko: UHT a pasteryzowane

Kto nie lubi gotować? No dobra - kto nie lubi dobrze zjeść? Zapraszamy do pochwalenia się swoimi przepisami, znaleznonymi lokalami.
Awatar użytkownika

Autor tematu
LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6845
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Mleko: UHT a pasteryzowane

Post autor: LordRuthwen »

Jak się to ma pod względem wartości odżywczych i tak dalej?
Bo zastanawiam się co małemu zaserwować po mleku modyfikowanym.

Ja sam nie mam problemu, UHT jest dla mnie niesmaczne :)

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Ma się chyba tak samo, ponieważ UHT to skrót pasteryzacji z j. angielskiego. Jeżeli się nie mylę: Ultra High Temperature.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7656
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Chyba nikomu się nie chciało do googli zajrzeć, pierwszy link z brzegu:
http://www.mt.com.pl/?id=cwz&i=11

;) Jednak to nie to samo, w sensie temperatury.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Metoda UHT w przeciwieństwie do klasycznej pasteryzacji polega na zastosowaniu Wysokiej temperatury w krótkim czasie, klasyczna pasteryzacja zaś wymaga nizszej temeratury ale dłuższego czasu.
Pierwotnie produkty UHT - bo nie tylko mleko się tak konserwuje - były stoswane w wojsku, później na statkach i tam, gdzie potrzeba wymuszała długotrwałe przechowywanie.
Metoda UHT najmniej wpływa z wszystkich metod, jeśli mamy pić mleko to najlepsze jest świerze, następnie właśnie UHT.
Dla przeciętnego konsumenta metoda UHT ma tą zaletę, że mleto smakuje dużo lepiej niż klasycznie pasteryzowane. Oczywiście nic nie zastąpi świerzutkiego mleka pod względem smaku. :mrgreen:

Awatar użytkownika

Autor tematu
LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6845
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Ravir pisze:Dla przeciętnego konsumenta metoda UHT ma tą zaletę, że mleto smakuje dużo lepiej niż klasycznie pasteryzowane
Widać nie jestem klasycznym konsumentem bo mi UHT smakuje jak biała woda.
Ravir pisze:Oczywiście nic nie zastąpi świerzutkiego mleka pod względem smaku.
Racja, tylko gdzie ja będę krowę trzymał... może na balkonie... :P

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7656
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

LordRuthwen pisze:Racja, tylko gdzie ja będę krowę trzymał... może na balkonie...
Jeszcze przed wstąpieniem do UE można było mleko 'prosto od krowy' zakupić w gospodarstwie przy Szkole Ogrodniczej w Gumniskach - kolejki ludzi po to mleko stały ;)
Potem przyszła Unia i powiedziała - WAŁA! Nie będzie mleka prosto od krowy, bo to nieunijne.
Ale smak takiego mleka (prosto z krowy do kubka i potem do żołądka) pamiętam z dzieciństwa :)
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński


Leliwa
Prytan
Posty: 116
Rejestracja: 16-11-2009, 22:47

Post autor: Leliwa »

Mleczko od krowy można wspominać, ale do tego nie ma już powrotu, przynajmniej w moim przypadku. Jak się człowiek raz przyzwyczai do UHT 0,5% to normalne jest już później obrzydliwie tłuste. Nawet UHT 2% nie mogę przełknąć.


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Ad2222 - nadal MOŻNA kupić. A Unia NIC nie zabrania - to po pierwsze. Więc nie zwalaj na Unię. Mleko MUSI spełniać określone normy. Za "komuny" też mleko musiało spełniać normy - zresztą bardzo podobne do Unijnych :D . Mleko "prosto od krowy" tak naprawdę musi być schłodzone, przefiltrowane i przebadane. Dlatego bardzo mało jest go na rynku, cała procedura jest nie opłacalna - zbyt mało ludzi kupuje - a maszyny kosztują.
Zresztą "mlekowóz" w czasie pobierania mleka od dostawców też jes schładza i filtruje :)
Można kupić "nielegalne" mleko typu "piwniczanka" :mrgreen: lub jak ja od zaufanego gospodarstwa. Niektóre gospodarstwa mają swoje linie rozlewnicze i sprzedają mleko nie przetworzone - tylko schłodzone i filtrowane - rozlewane do "woreczków" - sam będąc w Poznaniu takie kupowałem. Niestety w Małopolsce NIE ma dużych farm - a kompletna linia do takiej produkcji jest droga - jak ktoś ma 3 krowy to może sobie dać spokój. :mrgreen:

Mleko UHT podobnie jak większość "przemysłowego" mleka jest STANDARYZOWANE - co oznacza separację śmietany. To śmietana jest BAZĄ, ze śmietany produkuje się mleko 0.5%, 2%, 3.2%, czy 3.8% - ze śmietany produkowane jest masło i reszta produktów.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7656
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Ravir pisze:Ad2222 - nadal MOŻNA kupić. A Unia NIC nie zabrania - to po pierwsze. Więc nie zwalaj na Unię.
W Gumniskach? Mleko? Nie można kupić.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

Autor tematu
LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6845
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

ad2222, nie, tam nie można, ale znajdź sobie chłopa co krowę ma to ci sprzeda bez problemu, niejeden nawet z pocałowaniem ręki jak się okaże, że będziesz brał co dzień.
Swoją drogą przy Słonecznej (na końcu bloku nr 1 25-lecia) co dzień rano jest pewna pani z serem i mlekiem.


Keleos
Rhetor
Posty: 4114
Rejestracja: 24-10-2009, 13:57

Post autor: Keleos »

Na burku też zawsze kobity z nabiałem stoją rano ; )


Ravir
Rhetor
Posty: 1788
Rejestracja: 04-09-2009, 10:40
Lokalizacja: Mościce

Post autor: Ravir »

Jak pisałem - legalne jest ciężko trafić - zwłaszcza w naszym rejonie, nie oszukujmy się, ktoś kto ma 5 krów nie zainwestuje w maszyny do schładzania, filtrowania i badania mleka oraz do pakowania. W Małopolsce nie mamy dużych gospodarstw więc ciężko o mleko nieprzetworzone. W Poznańskim na przykład jest sporo takich tostawców, sam kupowałem takie mleko, wiele sklepów je miało, tyle, że takie mleko ma 3 dniowy okres przydatności (takie kupowałem) - jest doskonałe - ale można zapomnieć o kupnie po za najbliższą okolicą. Farma którą widziałem miała ponad 100 krów - i była czysto naturalna, żadnych gotowych pasz, chemi (po za szczepieniami) - wypasanie na łąkach itd.

Nie "legalne" mleko mozna bez kłopotu kupić na "Burku" i w innych miejscach, w Mościcach codziennie na Placyku za Sezamem rano jest dostępne - czasem je kupuję - najczęściej w Soboty - bo idąc do pracy nie potrzebuję mleka w pracy.
Najłatwiej popytać znajomych - wielu ma zaufanych dostawców, którzy dostarczają mleko "pod drzwi".


Boruta
Archont
Posty: 582
Rejestracja: 29-08-2009, 15:16
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Boruta »

Keleos pisze:Na burku też zawsze kobity z nabiałem stoją rano ; )
Ja nigdy bym nie kupił mleka w butelce na Burku. Co najwyżej od znajomej, zaufanej,
dbającej o higienę osoby. Na placu o takie ciężko.
Kilkanaście lat temu, gdy pet-y rozpoczynały swoja karierę, byłem świadkiem pozyskania butelek. Siedziałem na rybach, na stawach w Bobrownikach. Starsza pani chodziła i szukała butelek w krzakach, oczywiście pochwaliła się, że na mleko potrzebuje :mrgreen:

Awatar użytkownika

huziu
Archont
Posty: 641
Rejestracja: 26-08-2009, 02:10
Lokalizacja: Berlin

Post autor: huziu »

Ravir pisze:którzy dostarczają mleko "pod drzwi".
Ach te czasy gdy mleko dostarczali pod drzwi w szklanych butelkach :)

Awatar użytkownika

kirke
Obywatel
Posty: 46
Rejestracja: 10-05-2010, 20:20
Lokalizacja: Tarnów - okolice

Post autor: kirke »

hehe - jeśli tarnowianie skarżą się, ze brak im świeżego mleka - cóż rzecz mam ja? trudno u nas w okolicach Tarnowa trafić na krowę... :mrgreen:
Za dnia nie potrafię otulić cię miłością...

ODPOWIEDZ