Zakup i rozmieszczenie defibrylatorów AED na terenie Tarnowa


Autor tematu
Tomek85
Obywatel
Posty: 20
Rejestracja: 12-07-2012, 20:50
Lokalizacja: Tarnów-Krzyż

Zakup i rozmieszczenie defibrylatorów AED na terenie Tarnowa

Post autor: Tomek85 »

Projekt „Zakup i rozmieszczenie defibrylatorów AED na terenie Tarnowa”

1. Opis projektu
Niniejszy projekt dotyczy zakupu i rozlokowania dziesięciu defibrylatorów typu AED na terenie miasta Tarnowa w miejscach publicznych. Realizacja projektu poprawi bezpieczeństwo mieszkańców miasta poprzez ułatwienie szybkiego dostępu do urządzenia ratującego życie.
Defibrylator AED jest urządzeniem, które w przypadku nagłego zatrzymania krążenia (utraty przytomności) pozwala na powrót rytmu serca do prawidłowego funkcjonowania. Obsługa defibrylatora AED nie wymaga specjalistycznej wiedzy medycznej. Defibrylator AED może być obsłużony przez każdego pod warunkiem postępowania zgodnie z jego instrukcją głosową.


2. Uzasadnienie
Tarnów jako ostatnie duże miasto w województwie małopolskim nie posiada ani jednego ogólnodostępnego punktu z defibrylatorem AED. Dla porównania Kraków dysponuje czterdziestoma defibrylatorami, Trzebinia (8), Zakopane (3), Chrzanów (3), Nowy Sącz (2), Bochnia (2), Brzesko (2), Krynica (2), Piwniczna-Zdrój (1), Rabka-Zdrój (1), Nowy-Targ (1), Myślenice (1), Wieliczka (1). Defibrylatory te rozmieszczone są w miejscach publicznych o dużym natężeniu i skupiskach ludzi.

Liczne przypadki na terenie kraju świadczą, że defibrylator AED wielokrotnie uratował życie osób przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego. Zakup dziesięciu urządzeń uszereguje Tarnów w czołowej piętnastce miast Polski mogących poszczycić się ich posiadaniem.


3. Lokalizacja
Sugerowana lista rozmieszczenia defibrylatorów AED na terenie miasta Tarnowa:
1. Dworzec PKP Tarnów
2. Pętla autobusowa, ul. Szkotnik
3. Urząd Gminy Tarnów, ul. Krakowska 19
4. Plac Sobieskiego w Tarnowie
5. Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie, plac gen. J. Bema 3
6. Tarnowskie Centrum Informacji, Rynek 7
7. Urząd Miasta Tarnowa, ul. Mickiewicza 2
8. Plac Ofiar Stalinizmu w Tarnowie
9. Mościckie Centrum Kultury, ul. Traugutta 1
10. Okolice centrum handlowego Gemini Tarnów, ul. Nowodąbrowska 127

4. Kosztorys
Łączny koszt inwestycji: 150 tys. zł
• zakup dziesięciu automatycznych defibrylatorów AED – 90 tys. zł
• okresowe serwisowanie urządzeń – 15 tys. zł w skali roku
• przeszkolenie pracowników instytucji publicznych w miejscu zainstalowania defibrylatorów AED dla 200 osób – 15 tys. zł
• kampania promocyjna w autobusach MPK Tarnów oraz w postaci afiszów i plakatów na terenie miasta Tarnowa – 30 tys. zł

Obrazek


Tak wygląda typowy defibrylator uliczny (zdjęcie pochodzi z http://pl.wikipedia.org/wiki/Defibrylator ):

Obrazek

Awatar użytkownika

misha
Proedroj
Posty: 460
Rejestracja: 22-09-2009, 20:55
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: misha »

Popieram pomysł. Nie popieram rozmieszczenia w terenie. Urząd miasta Tarnowa na Mickiewicza jest rzut beretem od stacji pogotowia i CPRu. Za dużo ich w okolicy starego miasta. Nie ma propozycji co z:
1) mościcami w okol.hali sportowej i pływalni,
2) chyszowem z placem targowym i gieldą warzywną;
3) marcinką - basen letni;
4) okolicą parku wodnego, parku strzeleckiego i szkoły specjalnej.

Ideą skonstruowania urzadzenia jakim jest AED było jego intuicyjna obsługa przez nieprzeszkolonych ludzi. Zgadzam się z tym, że należy kilku osobom pokazać jak z niego korzystać, ewentualnie dbać o jego sprawną obsługę wśród personelu danego punktu, ale żeby tworzyć program szkoleniowy? Maszyna jest w pełni zautomatyzowana i skomputeryzowana. Mówi nam co przycisnąć, co przykleić, co zrobić na każdym etapie pomocy poszkodowanego i wymaga potwierdzenia wykonania czynności. Na co tu jeszcze jakiś jedi, który drukuje nam certyfikaty z tego ze umie się z przycisku skorzystać?
W dodatku, niech się okaże, że w danej sytuacji nie ma osoby przeszkolonej z obsługi AED? Nieoprzeszkolony, nie świadomy prostoty urządzenia bedzie znowu trząsł portkami, że nie poradzi sobie z jego obslugą bo do niego trzeba miec papier.

PS. Wg mnie Galeria Gemini powinna być wyposażona w taki sprzęt zakupiony z własnych środków.


Autor tematu
Tomek85
Obywatel
Posty: 20
Rejestracja: 12-07-2012, 20:50
Lokalizacja: Tarnów-Krzyż

Post autor: Tomek85 »

Na wstępie dziękuję za wszystkie uwagi.
misha pisze: Popieram pomysł. Nie popieram rozmieszczenia w terenie. Urząd miasta Tarnowa na Mickiewicza jest rzut beretem od stacji pogotowia i CPRu. Za dużo ich w okolicy starego miasta. Nie ma propozycji co z:
1) mościcami w okol.hali sportowej i pływalni,
2) chyszowem z placem targowym i gieldą warzywną;
3) marcinką - basen letni;
4) okolicą parku wodnego, parku strzeleckiego i szkoły specjalnej.
Gdyby projekt został wybrany, należy przedyskutować i podjąć decyzję o punktach umiejscowienia defibrylatorów AED na mapie Tarnowa. Zdaje sobię jednak sprawę, że taka decyzja nie będzie łatwa.

Zgadzam się absolutnie, że takie urządzenie powinno być w wymienionych przez Pana punktach (1, 2, 4).

Wydaje mi się, że jednak umiejscowienie urządzenia AED na basenie "marcinka" nie jest dobrym pomysłem:
- takie urządzenie tylko funkcjonowałoby w okresie letnim, kiedy basen jest otwarty,
- ratownicy na basenie są przeszkoleni w pierwszej pomocy, w szczególności w masażu serca

misha pisze:Ideą skonstruowania urzadzenia jakim jest AED było jego intuicyjna obsługa przez nieprzeszkolonych ludzi. Zgadzam się z tym, że należy kilku osobom pokazać jak z niego korzystać, ewentualnie dbać o jego sprawną obsługę wśród personelu danego punktu, ale żeby tworzyć program szkoleniowy? Maszyna jest w pełni zautomatyzowana i skomputeryzowana. Mówi nam co przycisnąć, co przykleić, co zrobić na każdym etapie pomocy poszkodowanego i wymaga potwierdzenia wykonania czynności. Na co tu jeszcze jakiś jedi, który drukuje nam certyfikaty z tego ze umie się z przycisku skorzystać?
W dodatku, niech się okaże, że w danej sytuacji nie ma osoby przeszkolonej z obsługi AED? Nieoprzeszkolony, nie świadomy prostoty urządzenia bedzie znowu trząsł portkami, że nie poradzi sobie z jego obslugą bo do niego trzeba miec papier.
Zgadzam się z Panem. Celem takiego przeszkolenia byłoby uświadomienie pracowników, aby nie wahali się użyć tego urządzenia w sytuacji nagłej.


misha pisze:PS. Wg mnie Galeria Gemini powinna być wyposażona w taki sprzęt zakupiony z własnych środków.
Jest to prywatny inwestor, który sam powinien zadbać o defibrylatory. Defibrylatory AED z publicznych pieniędzy nie mogą zostać tam umieszczone, dlatego też napisałem "Okolice centrum handlowego Gemini Tarnów".


Cubaza
Rhetor
Posty: 3776
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Tomek85, nie pisz do nas Pan/Pani ;) Na forum wszyscy są równi ;)
A co do defibrylatorów to ja bym się wstrzymał z Marcinką. Chyba, że byłoby to monitorowane miejsce, nie wiem restauracja podzamcze ?


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Tomek85, czy jesteś związany pośrednio/bezpośrednio z dystrybucją/produkcją sprzętu medycznego ??
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Fajnie, że mówimy o tych defibrylatorach. Może to skłoni firmy typu Gemini, Galeria Tarnowia, Real, Gazy czy Azoty do wyposażenia w te urządzenia we własnym zakresie terenu, na którym te firmy działają?

Poza dbaniem o zdrowie i życie ludzkie, byłby to dla nich świetny zabieg PRowy...

Z dnia na dzień widać kolejne, że tak powiem "offsetowe", pozytywne efekty tego Budżetu Obywatelskiego!!! Jak dla mnie bomba! Wreszcie to nie urzędnik, a obywatel, może coś zaproponować. I zobaczcie, ile od razu fajnych rzeczy wypływa!


Autor tematu
Tomek85
Obywatel
Posty: 20
Rejestracja: 12-07-2012, 20:50
Lokalizacja: Tarnów-Krzyż

Post autor: Tomek85 »

trix pisze:Tomek85, czy jesteś związany pośrednio/bezpośrednio z dystrybucją/produkcją sprzętu medycznego ??
Nie mam nic wspólnego z dystrybucją/produkcją sprzętu medycznego dla celów komercyjnych. Prowadzę jedynie badania naukowe w zakresie komputerowych metod wspomagających obrazowanie rezonansu magnetycznego serca. Tak więc, tematyka jest mi bliżej znana.

Marcin Zaród pisze:Fajnie, że mówimy o tych defibrylatorach. (...) Wreszcie to nie urzędnik, a obywatel, może coś zaproponować. I zobaczcie, ile od razu fajnych rzeczy wypływa!
Zobaczymy, czy osoby głosujące będą chciały wybrać ten projekt.
--
Tomasz Pięciak


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

Liczę na ten Wasz, oczywiście także na nasz latarniczy, i jeszcze parę (fajniej by było parę mniejszych niż jeden wielki - każdy będzie zadowolony)!


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Tomek85 pisze:Nie mam nic wspólnego z dystrybucją/produkcją sprzętu medycznego dla celów komercyjnych. Prowadzę jedynie badania naukowe w zakresie komputerowych metod wspomagających obrazowanie rezonansu magnetycznego serca. Tak więc, tematyka jest mi bliżej znana.
W zasadzie tyle mnie wystarczy. Czy możesz jakoś liczbowo uzasadnić (moje ulubione słowo) potencjalne wykorzystanie tego urządzenia ??. Ile osób uratowano w ten sposób ??
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


suraiw
Thesmothetai
Posty: 1013
Rejestracja: 01-09-2009, 17:01
Lokalizacja: Tarnów-Mościce

Post autor: suraiw »

trix pisze: Ile osób uratowano w ten sposób ??
Nie należy zadawać takiego pytania, bo nawet jeżeli byłaby to jedna osoba, to jest to uratowane bezcenne życie jednej osobie.

A tak poza tym, to w mojej opinii jest jednym z najlepszych projektów na BO 2013.
Bądź tak mało konkretny, jak to tylko możliwe, dzięki temu nikogo nie urazisz.


Marcin Zaród
Rhetor
Posty: 1966
Rejestracja: 09-09-2009, 18:28

Post autor: Marcin Zaród »

suraiw... z ust mi wyjąłeś odpowiedź...

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Nie no, pytanie Trixa ma sens chociażby dlatego, że warto by zerknąć jak podobne defibrylatory sprawdzają się w innych miastach. Czy są używane w razie potrzeby czy po prostu leżą i się kurzą - bo np ludzie o nich nie wiedzą, nie umieją z nich korzystać lub też boją się ich użyć i ewentualnie tego u nas uniknąć. Jeżeli ten sprzęt nie będzie używany gdy zajdzie taka potrzeba to projekt ich instalacji jakkolwiek ciekawy traci sens.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


trix
Rhetor
Posty: 5081
Rejestracja: 02-09-2009, 19:17

Post autor: trix »

Nie należy zadawać takiego pytania, bo nawet jeżeli byłaby to jedna osoba, to jest to uratowane bezcenne życie jednej osobie.
Po pierwsze życie nie jest bezcenne, ubliżasz swoim przodkom. Po drugie, rozumiem że zgadzasz się z propozycja zatrzymania i konfiskaty wszystkich samochodów w Polsce. Można w ten sposób uratować nie jedno, a ok 4500 istnień ludzkich.
Szmaciak chce władzy nie dla śmichu, lecz dla bogactwa, dla przepychu, chce mieć tytuły, forsę, włości i w nosie przyszłość ma ludzkościĄ - Tow Szmaciak.


Autor tematu
Tomek85
Obywatel
Posty: 20
Rejestracja: 12-07-2012, 20:50
Lokalizacja: Tarnów-Krzyż

Post autor: Tomek85 »

trix pisze: W zasadzie tyle mnie wystarczy. Czy możesz jakoś liczbowo uzasadnić (moje ulubione słowo) potencjalne wykorzystanie tego urządzenia ??. Ile osób uratowano w ten sposób ??
Lista miast posiadających defibrylatory:
http://www.ratujzsercem.pl/Defibrylacja ... azAED.aspx

A tutaj kilka przykładów uratowania życia:
Krosno: http://www.krosno24.pl/informacje.php3?id=5687
Kraków: http://wyborcza.pl/1,76842,8789997,Ostr ... mwaju.html
Szczecin: http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... N/44454410
Bieszczady: http://www.narty.pl/tresc-artykulu/arty ... zycie.html
Czeladź: http://bedzin.naszemiasto.pl/artykul/76 ... ,id,t.html

Można tak wyszukiwać w google...
--
Tomasz Pięciak

Awatar użytkownika

Beaver
Rhetor
Posty: 1579
Rejestracja: 31-08-2009, 15:46

Post autor: Beaver »

Moje lokalizacje:
- Urząd miasta
- Urząd powiatowy
- Urząd Skarbowy I i II oddział
- ZUS (tu i punkt wyżej można częsciej na serce zejść.)
- Galerie Handlowe
- MFK
- Hala Gumniska
- Hala przy szkole 15
- DH Świt

Do tego należało by zrobić akcje promocyjną aby ludzie wiedzieli gdzie w pobliżu takie rzeczy są i do czego służą.
Różnica pomiędzy małym a dużym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć. - Jean Cocteau

ODPOWIEDZ