Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Wiadomości "z miasta".

Autor tematu
sander
Prytan
Posty: 132
Rejestracja: 23-02-2012, 19:58

Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: sander »

Mam pytanie czy ktoś zakładał u siebie instalacje fotowoltaiczną i mógłby polecić firmę z której był zadowolony, a jeśli to możliwe to także proszę o info ile wyszło za całość z montażem przy danej mocy paneli.
Z tego co udało mi się wyszukać można dostać dotację 5k zł, oraz odliczyć pozostałą kwotę od podstawy opodatkowania, dodatkowo niższy 8% VAT jest przy montażu paneli na budynku gospodarczym (czego wcześniej nie było).
Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi i uwagi w tym temacie zarówno w kwestiach formalnych jak i technicznych (wybór sprzętu itp), na co zwrócić uwagę itd/.


Bastekxyz
Archont
Posty: 934
Rejestracja: 05-06-2010, 02:45

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: Bastekxyz »

Nie znam tematu fotowoltaiki, ale w ostatnich dniach wpadł mi w ręce odcinek Zachara - właśnie o instalacji tego typu rozwiązania. Myślę, że znajdziesz tu kilka przydatnych informacji: https://youtu.be/y38tREXKzl8" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

rzuf
Thesmothetai
Posty: 1416
Rejestracja: 03-12-2009, 19:20
Lokalizacja: Tarnów/Skrzyszów
Kontakt:

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: rzuf »

Ja skorzystałem z oferty Hymon z Tarnowa. Na razie czekam na montaż, jak zacznie działać, to napiszę więcej.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: ad2222 »

Elektrownię mam na dachu od lipca tego roku, polecam tarnowską firmę Targen. Kolega zakładał niedawno panele, i już zamiast 300W/panel jest 325W :)
Z miasta można dostać 6 kpln, tylko nie wiem, czy w tej chwili się przypadkiem nie skończyła kasa, i ogłoszą dopiero na wiosnę nowy program.
Co do opłacalności - z teoretycznych wyliczeń ma się zwrócić po 6-7 latach - tylko nie uwzględniłem zmian cen prądu :)

PS: odliczenie od podatku jest też dla podatników "liniowych".
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: LordRuthwen »

Nie zapominaj o programie "mój prąd" - masz zwrot od państwa 5 koła.

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: ad2222 »

@lord: sander napisał o tym w pierwszym poście. Ale nie można łączyć tych dotacji - miejskiej i państwowej. Można tylko połączyć jedną z nich z odliczeniem od podatku. I - co najważniejsze - możesz odliczyć też będąc na liniowym.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: LordRuthwen »

Dobra, trafiło i na mnie - montuję. Mam jednak kilka uwag:
Narzekacie, że w Tarnowie nic się nie dzieje, że mało kasy itd itp, no ale jak ma być lepiej, skoro zwykły klient, jak ja, wysyłając zapytanie o ofertę do 13 firm z Tarnowa i okolic oraz 3 (dla porównania) do Krakowa, wybierze ofertę krakowskiej firmy? Dlaczego tak się stanie? Ano dlatego, że jak chodzi o odpowiedzi na oferty, to z Krakowa odpisali mi wszyscy, z Tarnowa tylko 6, poza tym firmy z Tarnowa i okolic oferują mi swoje usługi za 25 tys zł na gotowo (wszystkie) a krakowskie za 20-23 tys zł. Co lepsze: oferty mam na tym samym sprzęcie. Jak to jest, że im się opłaca przyjechać tu te 100 km i dać cenę o 5 koła niższą a lokalni mają problem z odpisaniem na maila?
Rachunek ekonomiczny dla mnie jest prosty - wolę wydać te pozostałe 2-5 tys na co innego i tak pieniążki znów trafią nie do lokalnego budżetu a do Krakowskiego. A najlepsze jest to, że to lokalny budżet mi zwróci z podatku :) Tadaaam.

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11596
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: defekator »

To jest chyba zmora większości tarnowskich "fachowców". Kilka już razy potrzebowałem jakiejś niestandardowej usługi i szukając po tarnowskich firmach było tak jak opisujesz. Albo brak odpowiedzi na maila, albo absurdalna cena dla frajera. Za jednym tylko wyjątkiem kończyło się, że usługę zamawiałem przez neta/poza Tarnowem a z dojazdem czy transportem i tak wychodziło taniej niż oferta na miejscu.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM


irekjj
Prytan
Posty: 283
Rejestracja: 23-11-2013, 20:09
Lokalizacja: Tarnów

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: irekjj »

Śmieszne pytanie, dlaczego w Krakowie jest taniej, w tym przypadku jest na podobnym poziomie co pytanie, dlaczego w sklepie internetowym ten sam towar jest tańszy niż w stacjonarnym.....

Awatar użytkownika

Goscinny
Rhetor
Posty: 11050
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: Goscinny »

To teraz wyjaśnij, dlaczego w Krakowie jest taniej, bo po analizie przykładu, który podałeś, nadal nie wiem.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: LordRuthwen »

Zapewne chodzi o to, że krakowskie firmy mają niższe ceny w hurcie, bo mają większy obrót niż tarnowskie, ale... co mnie to obchodzi jako klienta? Mnie interesuje cena i warunki gwarancji.


irekjj
Prytan
Posty: 283
Rejestracja: 23-11-2013, 20:09
Lokalizacja: Tarnów

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: irekjj »

LordRuthwen pisze:Zapewne chodzi o to, że krakowskie firmy mają niższe ceny w hurcie, bo mają większy obrót niż tarnowskie, ale....
Właśnie o to chodzi. Oprócz tego jest jeszcze kwestia dojazdu - koszt dojazdu na budowę w Krakowie może być porównywalny jak dojazdu do Tarnowa. Czyli na każdym polu miejscowa firma jest na przegranej pozycji startowej.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: LordRuthwen »

Tylko wiesz jaka jest jeszcze różnica między firmami z Krakowa a naszymi? One generują sobie obrót szukając klienta. Znajomy pracuje w jednej z nich, w instalacje <8kWp się nie bawią, bo im się nie opłaca - jeżdżą instalować po całym kraju, czasem i poza nim, udzielają się w mediach społecznościowych itp itd, nie czekają aż klient sam przyjdzie tylko go szukają. Zgadnij jakie odczucia mam odnośnie lokalsów.


irekjj
Prytan
Posty: 283
Rejestracja: 23-11-2013, 20:09
Lokalizacja: Tarnów

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: irekjj »

No nie żartuj sobie, że mała lokalna firma ma na tyle pieniędzy na marketing żeby przebić koszty reklamy firm krakowskich..... Chociaż żeby być uczciwym, sam pracuję w małej lokalnej firmie, która się nigdzie nie reklamuje a wykonuje usługi w praktycznie całym kraju, ale to z kolei wynika z innych powodów niż rozmawiamy.

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Re: Instalacja fotowoltaiczna - gdzie co i jak...

Post autor: LordRuthwen »

Nie żartuję sobie, nie zapominaj, że każda firma kiedyś zaczynała od lokalnego podwórka, potem ci, którym się chciało urośli a ci, którzy czekali nie urośli. Jaki jest problem w udzielaniu się na grupach na fb? Żaden, sadzasz jednego handlowca na tym i tyle, on na siebie zarobi. nie trzeba się od razu w gazetach ogłaszać, a mój post jest najlepszym przykładem, że brak wyjścia do klienta jest świetną antyreklamą, bo jeśli mnie ktoś zapyta, to mu polecę firmy z Krakowa a nie Tarnowa, bo niby czemu nie miałbym tego zrobić? Z patriotyzmu lokalnego? To niech tenże patriotyzm zrobi za mnie zakupy za kasę, którą zje.

ODPOWIEDZ