Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Wiadomości "z miasta".
ODPOWIEDZ

Autor tematu
tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: tarnowianin1330 »

Witam, interesuję się zamkiem tarnowskim, jak i murami obronnymi Tarnowa.Mam takie pytanie.Co konkretnie zostało zrekonstruowane (odbudowane) na zamku, a co istnieje "od zawsze" ? To samo pytanie o fragmenty murów obronnych, które z nich są zrekonstruowane, a które są prawdziwe ? Czytałem już trochę na oba te tematy, ale może przeczyta to osoba (historyk), która jest w temacie i da jednoznaczną odpowiedź.Ja swoje informację na ten temat na razie zostawie dla siebie.Zachęcam do dyskusji osoby, które mają takie same zainteresowania.Pozdrawiam


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Witam. Widać historycy albo nie bywają na tym forum albo nie interesują się tymi tematami ;) Nie jestem historykiem, ale tematy te są mi bliskie. Na zamku w latach 60. XX w. rekonstruowano w niewielkim stopniu korony murów i budynków zamku wysokiego, czyli tych najstarszych. Z tym, że do dzisiaj nie wiele z efektów tych prac pozostało. Umocnień zamkowych poniżej wzgórza nie nadbudowywano.
Jeśli chodzi o mury miejskie to słabiej się orientuję. Zapewne to co wygląda lepiej było niedawno przynajmniej przelicowywane. Tutaj potrzebna jest dokumentacja tych prac. Może jest u konserwatora? Pozdrawiam


Autor tematu
tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: tarnowianin1330 »

Witam, wielkie dzięki za odpowiedź, może temat troszkę ruszy.
Na zamku w latach 60. XX w. rekonstruowano w niewielkim stopniu korony murów i budynków zamku wysokiego, czyli tych najstarszych.
Ja znowu wyczytałem w 2-3 źródłach, że to co zostało z zamku wysokiego jest w sporej części zrekonstruowane (oczywiście dla mnie osobiście to lepiej, żeby jak najwięcej tych pozostałości było "oryginalnego pochodzenia").Nie twierdzę,że jest to prawda.

Z tym, że do dzisiaj nie wiele z efektów tych prac pozostało.
Czyli większość tego co można dzisiaj zobaczyć są to autentyczne resztki zamku :?:


Umocnień zamkowych poniżej wzgórza nie nadbudowywano.
Tutaj zapewne chodzi Ci o arsenał.Ja również nie spotkałem się nigdzie z tym, że tutaj coś rekonstruowano.


PS.Mógłbyś podaj jakieś - według siebie - najwiarygodniejsze źródło o zamku tarnowskim, a konkretnie o ruinach zamku :?:


Lilith
Proedroj
Posty: 358
Rejestracja: 19-11-2009, 11:13

Post autor: Lilith »

Jeśli chodzi o tematykę Zamku Tarnowskiego to ciekawa jest książka In Castro Nostro Tarnoviensi Krzysztofa Moskala niestety mało tam informacji o murach więcej o życiu i historii zamku ale jest kilka ciekawych fotek zamku nawet chyba z lat 60.


Maciej Kowalski
Obywatel
Posty: 18
Rejestracja: 28-01-2010, 14:33
Lokalizacja: Grabówka/Jasna

Re: Pytanie o zamek tarnowski i mury obronne Tarnowa

Post autor: Maciej Kowalski »

tarnowianin1330 pisze:Witam, interesuję się zamkiem tarnowskim, jak i murami obronnymi Tarnowa.Mam takie pytanie.Co konkretnie zostało zrekonstruowane (odbudowane) na zamku, a co istnieje "od zawsze" ? To samo pytanie o fragmenty murów obronnych, które z nich są zrekonstruowane, a które są prawdziwe ? Czytałem już trochę na oba te tematy, ale może przeczyta to osoba (historyk), która jest w temacie i da jednoznaczną odpowiedź.Ja swoje informację na ten temat na razie zostawie dla siebie.Zachęcam do dyskusji osoby, które mają takie same zainteresowania.Pozdrawiam
http://tajemnicetarnowa.pl/mury-miejskie/mury-miejskie
proszę sobie oglądnąć ;)


Autor tematu
tarnowianin1330
Prytan
Posty: 146
Rejestracja: 05-03-2011, 16:44
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: tarnowianin1330 »

Lilith pisze:Jeśli chodzi o tematykę Zamku Tarnowskiego to ciekawa jest książka In Castro Nostro Tarnoviensi Krzysztofa Moskala
Orientuje się ktoś może,czy i ewentualnie w której księgarni w Tarnowie ją dostanę :?:


Maciej Kowalski dzięki za link, ale oglądałem to kilka miesięcy temu ;) .


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Wspomnianą książkę można kupić w Muzeum Okręgowym albo w Informacji Turystycznej przy Rynku 7.
Zdjęć z badań z lat 60. zachowało się dość dużo. Widać na nich nawet te elementy, które zostały zniszczone przez wandali zanim je zabezpieczono. Prace wykonywali różni majstrowie. Jeden wyraźnie oszukiwał, bo w części przybramnej widać jeszcze resztki pustaków. Prawdę mówiąc te prace to miał być dopiero początek aranżacji ruin, ale komuś z władz się to nie podobało i wszystko się skończyło. Szkoda, że nie pociągnięto wtedy znacznie wyżej wieży głównej, tak aby była widoczna z centrum miasta. Zamek wtedy bardziej by funkcjonował w świadomości tarnowian. Ogólnie mówiąc to dawne dzieje, a obecnie sprawa zamku wygląda źle :( Teraz ten pomysł z wymianą drewnianego krzyża stojącego na ziemnej bastei na metalowy o wysokości 22,5 m.


dafi33
Rhetor
Posty: 2913
Rejestracja: 07-12-2009, 08:03

Post autor: dafi33 »

Teraz ten pomysł z wymianą drewnianego krzyża stojącego na ziemnej bastei na metalowy o wysokości 22,5 m.
Który zlikwiduje problem ruin ....gdyż przestaną istnieć zostaną rozjeżdżone i rozkopane do końca i problem sam się rozwiąże .


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

Parę lat temu powstał plan aranżacji ruin zamku. Przesyłam kilka obrazków w załącznikach dla wyrobienia sobie opinii. Wspomnę tylko, że wieża miała być podwyższona do ponad 7 m, mury do wysokości 2 m, a tzw. arsenał nakryty stropem. Napiszę tylko jedno, że cokolwiek tam powstanie musi być ogrodzone i mieć całodobową ochronę.
Załączniki
Plan aran¿acji ruin z.t..JPG
Projekt aran¿acji ruin zamku tarnowskiego.JPG
74 Projekt35.jpg


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

I jeszcze jeden:
Załączniki
Jeszcze jeden projekt.JPG

Awatar użytkownika

starówka
Archont
Posty: 824
Rejestracja: 14-03-2010, 11:56
Lokalizacja: od zawsze ze starówki

Post autor: starówka »

Posiadanie zrekonstruowanego zamku lub tak jak powyżej dobrze utrzymanych ruin to dodatkowa atrakcja i magnes na turystów.
Ja sam uwielbiam zamek Czorsztyn (nie mylić z obleganą Nidzicą ) i Starą Lubownie na Słowacji, jest klimat jest zabawa.


Jedno w tym wszystkim jest pewne, Tarnów potrzebuje inwestora z dużą kasą i fantazją (najlepiej poważna firma z branży budowlanej ), który nie będzie się bał wydać pieniądze na taką inwestycję. Przedsięwzięcie to przy wsparciu samorządu ( droga, parking, zaplecze) jest moim skromnym zdaniem "skazane" na sukces.
Ostatnio zmieniony 14-03-2011, 20:36 przez starówka, łącznie zmieniany 1 raz.


Macumba
Proedroj
Posty: 416
Rejestracja: 24-02-2011, 21:24

Post autor: Macumba »

I wnętrze "arsenału" wg pierwszego projektu:
Załączniki
Wnêtrze tzw. arsena³u.JPG

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

Pomysł ciekawy, sam nieraz pisałem, że można by ten zamek po prostu odbudować, jako argumenty podawałem zawsze to samo:
  • - zamek Tarnowski był zamkiem stosunkowo dużym i ułożonym obecnie przy DK4 oraz byłby widoczny z A4 - więc napływ ludzi do niego by był
    - w okolicy jest dużo bractw rycerskich, dać im ten zamek "we władanie", niech organizują turnieje na dziedzińcu bez ograniczeń (coś jak w Spiskim Hradzie na słowacji)
    - bo lepiej wygląda odbudowany zamek, niż coraz mniejsza kupa rozsypujących się i rozkradanych cegieł

Awatar użytkownika

ad2222
Rhetor
Posty: 7655
Rejestracja: 03-03-2009, 10:51
Lokalizacja: Tarnów, Zabłocie

Post autor: ad2222 »

Zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce jakoś dało się odbudować - namalowali linię - dotąd - stare, odtąd - nowe. I sprawa załatwiona.
http://zamki.net.pl/zamki/wytrzyszczka/ ... ka.php?z=1
Ostatnio zmieniony 15-03-2011, 09:37 przez ad2222, łącznie zmieniany 1 raz.
"Wolę być głupim z nadzieją, niż bez nadziei - niemądrym" Edward 'Dudek' Dziewoński

Awatar użytkownika

LordRuthwen
Rhetor
Posty: 6828
Rejestracja: 20-10-2009, 10:25
Lokalizacja: tajna

Post autor: LordRuthwen »

ad2222, tylko mi chodzi o odbudowanie w sensie odbudowanie zgodne z zasadami budowania w tamtych czasach, nie z dzisiejszymi.
Żeby to jakoś wyglądało :)

ODPOWIEDZ