Jak może wyglądać BO

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 10928
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Jak może wyglądać BO

Post autor: Goscinny »

Kolega zamieścił na swoim profilu informację, że w Sosnowcu można już głosować na ich BO.
Z ciekawości zajrzałem na stronę poświęconą BO:
https://konsultacje.sosnowiec.pl/

Kilka moich spostrzeżeń:

1) Mają własną, dedykowaną stronę tylko dla BO
2) Można głosować przez Internet - trzeba znać tylko swój PESEL i mieć jakiś adres e-mail. Żadnych kart, żadnych e-podpisów
3) Strona jest przejrzysta, każdy projekt ma jakiś opis
4) w zasadzie nie ma takich "projektów" jak u nas, czyli remontu szkół i przedszkoli - większość to propozycje skwerów, siłowni, placów zabaw.

W teraz porównajmy to do Tarnowa.


halford
Rhetor
Posty: 2091
Rejestracja: 21-10-2009, 15:44

Post autor: halford »

Strona fajna ale projekty też bez rewelacji. W zasadzie są trzy:

- plac zabaw
- siłownia
- remont ulicy/chodnika
3150 A Rh+


Cubaza
Rhetor
Posty: 3669
Rejestracja: 06-10-2009, 19:27

Post autor: Cubaza »

Jeszcze fajne jest to, że są podzielone na dzielnice. Każda dzielnica ma określoną pulę(może przez to projekty są mniejsze), ale każda coś dostanie.

Awatar użytkownika

Jan Kowalski
Rhetor
Posty: 5589
Rejestracja: 17-06-2014, 09:35

Post autor: Jan Kowalski »

Do czego doszło. Żeby się na Sosnowcu wzorować, bo lepszy :) Koniec świata.
Nie jestem KODziarzem, gorszym sortem, donosicielem, Bolkiem, ani TW.

Awatar użytkownika

Dominik_PCH
Rhetor
Posty: 1669
Rejestracja: 08-11-2010, 14:37

Post autor: Dominik_PCH »

Kraków BO

1. Kto może głosować ?
Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Krakowa, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 16 lat. Ważne jest miejsce zamieszkania, a nie miejsce zameldowania. Prawo do udziału w głosowaniu mają osoby zamieszkałe na terenie miasta Krakowa. Na karcie do głosowania należy podać imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz nr PESEL. Karty do głosowania wypełnione niewłaściwie, niezawierające właściwych danych będą uznane za nieważne.

PS
Ciągle nie mogą się doliczyć ile ludzi mieszka i pracuje w krk ;)

Awatar użytkownika

defekator
Rhetor
Posty: 11274
Rejestracja: 13-01-2010, 21:55

Post autor: defekator »

Już kiedyś podawałem jako przykład dobrej realizacji:

http://budzet.dlalodzi.info/

Oprócz tego co jest w Sosnowcu ułatwiono promocję zgłaszającym projekty, przygotowano mapkę pokazującą na jakich terenach można coś zrealizować, zamieszczane są sprawozdania z realizacji dotychczasowych prac z poprzednich edycji, organizowane były spotkania z mieszkańcami dzielnic w sprawie zgłaszanych projektów.

I co najważniejsze: głosować może każdy na aż 5 projektów ogólnomiejskich i 5 projektów lokalnych (dwie karty do głosowania - każda na 5 projektów). Co w dużej mierze wyrównuje szanse mniejszych projektów w starciu ze szkołami, które u nas wykorzystywały uczniów do zbierania głosów, po pierwsze utrudniając nagabywanie przypadkowych osób o podpisanie karty po drugie pozwalając wesprzeć zarówno szkołę naszego dzieciaka jak i jakiś fajny ciekawy projekt oprócz tego.

Tak to wygląda jak się chce.
U nas na nieformalną propozycję możliwości głosowania na więcej projektów stwierdzono, że to byłby problem bo to więcej pracy przy liczeniu głosów.
"Wkrótce Europa przekona się, i to boleśnie, co to są polskie fobie, psychozy oraz historyczne bóle fantomowe" S. LEM

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 10928
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

defekator, i dlatego uważam, że kolejnych edycji Budżetu Oświatowego nie powinno być. Po co robić parodię z niezłego pomysłu? Łatwiej i szybciej po prostu przekazać tą kasę dla szkół bez szopki.

Awatar użytkownika

golew
Obywatel
Posty: 90
Rejestracja: 23-09-2009, 13:20
Lokalizacja: Gdynia / Tarnów

Post autor: golew »

W Gdyni głosowanie było tylko elektroniczne. Wystarczyło podać PESEL (nie trzeba nawet mieć maila). Dla niemających internetu i starszych osób głosowanie było umożliwione w wielu miejskich bibliotekach, klubach seniora itd. Po wpisaniu PESELu pojawiała się lista projektów dostępna dla danej dzielnicy (kasa była rozdzielona na dzielnice) i trzeba było wybrać tak projekty, by zmieścić się w sumie dostępnej dla dzielnicy (czasem był to jeden projekt a czasem można było wybrać kilka mniejszych). Wygrało kilka projektów szkolnych, ale też sporo siłowni na powietrzu, jakieś drobne ingerencje w infrastrukturę (np. montaż lustra na skrzyżowaniu czy uspokojenie ruchu na ulicy).
http://www.gdynia.pl/bip/rady/7900_94274.html


taksoofka
Prytan
Posty: 129
Rejestracja: 25-03-2013, 14:08

Post autor: taksoofka »

Goscinny pisze:defekator, i dlatego uważam, że kolejnych edycji Budżetu Oświatowego nie powinno być. Po co robić parodię z niezłego pomysłu>

Dlaczego nie powinno byc wiecej edycji BO w Tarnowie? Przeciez na przykladach z innych miast widac, ze to dziala. Wystarczy dopracowac forme i zmienic zasady. Po co od razu rezygnowac i "... po prostu przekazać tą kasę dla szkół bez szopki"? Ja osobiscie chce miec choc minimalny wplyw na to sie buduje/remontuje w Tarnowie. A ze w zeszlym roku wygraly w wiekszosci projekty szkolne? Tez zaluje i jest mi przykro. Cieszy mnie jednak to, ze mimo wszystko mamy np. nowy skate park. Albo, ze rozpoczela sie juz budowa sciezki do biegania na nartach pod Marcinka... Ze wrocil do parku muchomor (choc nie wiem czy to akurat BO)...

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 10928
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

taksoofka, ja pisze o Budżecie Oświatowym - bo taki jest obecnie w Tarnowie. A próby zmian regulaminu BO kończą się coraz gorszymi pomysłami. W sumie to najsensowniejsza była pierwsza edycja - potem BO przejęły szkoły, a UM to pasuje.
Gdyby był tam jeden punkt który automatycznie wyklucza z BO wszystkie projekty które pokrywają się z zadaniami własnymi gmin - byłoby o niebo lepiej, bo remonty kibli w szkołach czy malowania sal odpadłyby w przedbiegach.


gunnar
Obywatel
Posty: 91
Rejestracja: 16-07-2010, 14:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: gunnar »

Ja uważam, że BO sam w sobie jest dobrym pomysłem. Pozostaje przemyśleć formułę jego realizacji. Tak prawdę mówiąc to nie wiadomo jeszcze, czy będzie 4. edycja. Okaże się pewnie po wyborach...
Udział szkół nie jest sprawiedliwy dla innych projektodawców - to pewne. Z drugiej strony duża liczba osób będzie protestować w sytuacji usunięcia możliwości realizowania projektów w szkołach, przedszkolach itd...
Sam się zastanawiam, czy nie lepiej podzielić całą kwotę na (to tylko przykładowo):
1. drogi, chodniki, parkingi
2. parki, place zabaw, siłownie plenerowe
3. szkoły
4. projekty miękkie
itd...

Lub dokonać podziału geograficznego wg osiedli, ale wtedy mamy problem. Albo sprawiedliwie, czyli 3,5 mln na 16, co daje prawie 220 000 na osiedle. Jeżeli inaczej, to wg jakiego kryterium. Klikowa, czy Chyszów mają się nijak do Westerplatte, czy Jasnej.

A tak w ogóle to jednak trzeba zrobić co najmniej 16 spotkań dla mieszkańców osiedli, poświęconych tylko BO. Tam gdzie nie ma RO zaktywizować w inny sposób do udziału. Poedukować w zakresie sporządzenia wniosku, wyjaśnić zasady i przede wszystkim rozmawiać.

Zasady głosowania na więcej niż jeden projekt to też dobry pomysł. Może i więcej liczenia, ale w tej edycji było ponad 7000 duplikatów (!!!) - to jednak wielka liczba...

Myślę też, że warto będzie wprowadzić listy poparcia dla projektów - 20-30 osób. Wyeliminuje to przypadkowe propozycje.

Sądzę też, że warto utrzymać zasadę: głosują mieszkańcy Tarnowa. W myśl zasady: chcesz decydować, mieszkaj w Tarnowie... Karta miejska też jest po coś, więc może obok niej trzeba tylko dodać możliwość głosowania z wykorzystaniem nr PESEL. To z pewnością zwiększy liczbę głosów. W tym roku na 12000 kart typu 'premium' było tylko 284 głosy oddane z wykorzystaniem Karty Miejskiej. :roll: słabo...

Na koniec polecam jeden z projektów zgłoszonych w Poznaniu w tym roku:

"600 tys. zł premii rocznie dla prezydenta i dla zastępców oraz 300 tys. zł premii dla pracowników Urzędu Miasta - to jedna z propozycji, która wpłynęła do Budżetu Obywatelskiego. Ma podwyższyć poczucie wartości urzędników, jak można przeczytać w uzasadnieniu pomysłu: "Poznański Urzędnik ma najwyższy z możliwych statusów społecznych, lecz nie idzie z tym w parze poczucie własnej wartości. Dlatego niniejszy projekt ma na celu wpojenie Urzędnikom wiary w siebie oraz zbudowanie dla nich szczerego i spontanicznego szacunku obywateli Poznania".

Projekt też obejmuje szkolenia dla urzędników, które mają dotyczyć na przykład opiniowania projektów do Budżetu Obywatelskiego: "Projekt obejmuje roczny cykl szkoleń dla Pracowników Urzędu Miejskiego. Przykładowo: Nieodzowność udziału Urzędników w kwalifikowaniu do drugiego etapu projektów obywatelskich, czyli jak nie przejmować się przykładami z innych miast (np. Łódź) i jakich argumentów użyć, by zgasić oponentów spoza urzędu. 2. Jak utrzymać subiektywne kryteria oceny projektów (...)". "


http://www.mmpoznan.pl/484333/budzet-ob ... rycha-peji
Jesteśmy tym, kogo udajemy i dlatego musimy bardzo uważać kogo udajemy. - KV


gunnar
Obywatel
Posty: 91
Rejestracja: 16-07-2010, 14:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: gunnar »

To ostatnie to oczywiście żart :)
Jesteśmy tym, kogo udajemy i dlatego musimy bardzo uważać kogo udajemy. - KV


taksoofka
Prytan
Posty: 129
Rejestracja: 25-03-2013, 14:08

Post autor: taksoofka »

B. Oswiatowemu - rowniez zdecydowanie mowie nie i tu sie z Toba zgadzam.


dzis pojawila sie informacja o pracach na Marcince:


https://www.facebook.com/pages/Tarn%C3% ... 3008375331

Awatar użytkownika

opornik
Rhetor
Posty: 9526
Rejestracja: 24-08-2009, 09:38
Lokalizacja: Krzyż

Post autor: opornik »

A tymczasem w Krakowie:
W trwającym ponad tydzień głosowaniu nad budżetem obywatelskim oddano łącznie 67320 głosów, z czego 59119 to głosy oddane przez internet. W lokalach wyborczych oddano 8201 głosów. Tym samym frekwencja wyniosła 10 procent. - To dobra frekwencja, zważywszy, że to pierwszy raz. To dobry start. Liczymy na więcej w kolejnych latach – mówi Bogusław Kośmider, przewodniczący rady miasta i członek zespołu ds. budżetu obywatelskiego.

Zwycięskie projekty – darmowe WiFi, sekundniki na światłach

Przypomnijmy, że krakowianie wybierali po pięć projektów ogólnomiejskich i pięć dzielnicowych, którym przyznawali od jednego do pięciu punktów. Z zadań ogólnomiejskich najwięcej punktów uzyskało zadanie "sekundniki na głównych sygnalizacjach świetlnych" – 53709 punktów, koszt realizacji przedsięwzięcia to 75 tys.

Drugie to free WiFi for Cracow – Darmowy Internet Miejski, 53589 punktów, koszt 1,5 mln zł. Trzecie miejsce projekt Angielski Bezpłatnie 5 razy w tygodniu - 50521 głosów, koszt 2,7 mln zł. Czwarte to Miejski plac manewrowy 01 – motocyklowo-samochodowy tor szkoleniowy – 46453 punktów, koszt 2,7 mln zł oraz piąte miejsce – zadanie Uruchomienie tablicy informującej o stężeniach zanieczyszczenia powietrza - 24377 punktów, koszt 300 tys. zł.
Pierwsze realizacje jeszcze w tym roku

Z zadań ogólnomiejskich to najszybciej zostanie zrealizowane zadania dotyczące sekundników. - Tu chodzi tylko o kwestię ich zakupu i montażu, co zrobimy od razu, jak dostaniemy na to pieniądze – zapowiada Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

W mieście jest siedem lokalizacji, gdzie sekundniki będą mogły się pojawić m.in. na skrzyżowaniach 29 Listopada/Żmujdzka czy Olszyny/Nabrzeżna, tam gdzie jest tzw. sygnalizacja stałoczasowa.

Kiedy zostaną zrealizowane pozostałe zadania? Wszystko zależy od rodzaju zadania, czy będą wymagane jakieś zezwolenia inwestycyjne, itp. Tak jak w przypadku darmowego WiFi – ten projekt będzie mógł być realizowany dopiero w przyszłym roku.
http://wiadomosci.onet.pl/krakow/wyniki ... i-po/bz31z

Jak widać w Krakowie można zainstalować sekundniki, a w Tarnowie nie da rady.
ICE In Case of Emergency, w nagłym wypadku

Awatar użytkownika

Autor tematu
Goscinny
Rhetor
Posty: 10928
Rejestracja: 03-03-2009, 12:21
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: Goscinny »

Bo w Tarnowie, z tego co pamiętam, są nielegalne i niezgodne z przepisami, a w Krakowie są zgodne :)
Zastanawiam się tylko jak tam prawie 90% głosów poszło przez Internet - nie potrzebują żadnej karty?

ODPOWIEDZ